Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
ruhsal detoks

Baharda Ruhsal Detoks İle Halının Altını Temizleme Zamanı

Yaklaşan bahar ile birlikte kışın yüklerinden kurtulma zamanı geldi. Sadece bedensel arınma değil ruhsal arınma için de en uygun zaman. Geçmişin yüklerini daha ne kadar sırtınızda taşıyacaksınız?

Ruhsal sıkıntılar, stres birçok hastalığın gerçek nedeni. Kalp hastalıkları, şeker hastalığı, panik atak, depresyon, fibromyalji, migren ise stres ile çok ilişkili. Yapılan araştırmalar aşırı öfke, kızgınlık ve saldırganlığın kalp krizi geçirmede sigaradan, kolesterolden daha zararlı bir duygu olduğunu gösteriyor.

Artık doğa gibi bizim de yenilenme zamanımız, halının altını temizleme zamanımız geldi, özellikle de ruhsal açıdan. Şehirlerdeki hızlı yaşam temposu, bedensel toksinlerden çok, ruhsal toksinlerle dolduruyor bizleri. Bu yüzden ruhsal detoks kanımca daha önemli.

En önemli ruhsal toksinler; korkular, endişe ve öfkeler, değersizlik inancı, suçluluk duygusu, iş ve aile sorunları, kaygı ve takıntılardır. Bu negatif düşünceler bilinçaltına işleyerek ruhsal blokajlar oluşturur. Kronik yorgunluğa, uykusuzluğa, mutsuzluğa neden olur.

Ruhsal detoks, olumsuz duygu ve düşüncelerden arınma, halının altını temizleme programıdır.

Bunun için:

1-     Kendinizi daha iyi tanımak için biraz düşünün ve kendinizle yüzleşin..Bazen sessizlik iyidir. Çünkü bilinçaltınızdaki duygusal, ruhsal blokajları çözmeniz gerekir. Bilinçaltınız ile iletişim kurarak blokajları çözmeniz için yazının sonundaki meditasyonu yapabilirsiniz. Bu çalışma evinizin tozunu almak gibi olumsuz duygu ve düşüncelerin de tozunu almanıza yardımcı olacaktır.

2-    Kendinizi ve başkalarını daha az eleştirin.

3-    Gevşemeyi, sakinleşmeyi öğrenin.

4-    İçinizdeki çocuğu ihmal etmeyin ve hobilerinize vakit ayırın.

5-    Kendinize iyi davranın.

6-    Telefonlarınızı kapatıp, güzel bir müzik dinleyin ve kendinizle baş başa kalın.

7-    Kaygıları, olumsuz düşünceleri yatak odanızın dışında bırakın. Uyumadan önce aşağıdaki meditasyonu uygulayın veya kaydedip dinleyin. Çünkü rüyalarımızı genellikle uyumadan önceki son düşüncelerimiz oluşturur.

8-    Dua edin, meditasyon, yoga veya nefes çalışmaları yapın.

9-    Masanızı, çekmecelerinizi düzenleyin. Bu, hayatınızı düzenlemeye yarayan bilinçaltı bir  telkin gibi çalışır. Her şey, her şeyle bağlantılıdır.

10-  Ertelediklerinizin bir listesini yapın, hemen en basitinden yapmaya başlayın. Kendin için yaptıklarınız ruhsal enerjinizi artıracaktır.

11-   Masaj, hem ruhsal hem de bedensel arınmanıza yardımcı olur.

12-  Ruhsal detoks için kendinize şu soruları sorun. Ben kimim? Hayattaki gerçek amacım ne?

Ayrıca sizi kızdıran, öfkelendiren olay ve kişilere dikkat edin. Size ne öğretmek istediklerini düşünün..Bunlar sizin en iyi öğretmeniniz olabilir.

Yaşam kalitenizi arttırmak ve sağlığınızı geliştirmeniz için ruhsal detoks’a bedensel detoksu da eklerseniz bütüncül bir arınma gerçekleştirmiş olursunuz.. Bunun için haftada 1 gün ağır yağlı yemeklerden, her türlü et ve süt ürünlerinden, çay, kahve, alkol ve asitli içeceklerden, abur cuburlardan ve kızartmalardan uzak durmalısınız. O gün sebze ve meyve ağırlıklı beslenin, yiyecek miktarını azaltın. Ağır egzersizler yapmayın, daha az televizyon seyredip, erkenden yatın.

Alkali su tüketin, bunun için 1 litre suya 1 adet limonun suyunu ve 1 çay kaşığı toz karbonatı eklemeniz yeterli olacaktır. Yemeklerden yarım saat önce 2 ‘şer bardak ve yemeklerden 3 saat sonra 2’ şer bardak tüketirseniz, mükemmel bir beden detoksu yapmış olursunuz. Bu hem sizi tok tutacak ve deterjanların yağları temizlediği gibi bağırsakları, lenf sistemini temizleyip kilo vermenizi destekleyecek, hem de kanınızı alkali hale getirerek sağlığınızı her anlamda destekleyecektir.

Yazımı kendi kendinize yapabileceğiniz ruhsal detoks meditasyonu ile bitirmek istiyorum.

Aşağıda anlattıklarımı bir ses kayıt cihazına veya cep telefonunuza kaydedip dinleyebilirsiniz. Arka fonda sevdiğiniz enstrümantal bir müzik veya doğa sesleri ile yapılacak kayıt daha faydalı olur.

Sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği rahat bir yere geçin. 5 kez derin nefes alın ve ciğerlerinizi tamamen boşalttığınızdan emin olun. Şimdi başınız sabit dururken, gözlerinizi sanki kaşlarınızın arasına bakar gibi kırpmadan yukarı doğru çevirin. Bu, bilinçaltınız ile iletişim kurmanızı sağlar. 5’den 1’ doğru sayarken göz kapaklarınızın ağırlaşmaya başladığını hissedin veya düşünün.. 5.. göz kapakların ağarlaşıyor ..4..göz kapakların daha da ağarlaşıyor..3..iyice ağırlaştı.. 2…daha da ağırlaştı…ve 1 .. gözlerinizi kapatın…derin derin nefes alın ve gevşeyin.. Şimdi de bedeninizi gevşetmek için 5’den 1’e doğru sayacağım..Söylediğim yerleri düşünün veya hayal edin..Her sayıyla daha da gevşeyin..5..boynunuz biraz daha gevşesin..4..kollarınızı gevşetin..3 ..karnınızı, belinizi gevşetin..3..bacaklarınızı dizlerinize kadar gevşetin..2 ..dizlerinizin altından ayak bileklerinize kadar gevşeyin..ve 1 ..ayak parmaklarınızı ve bedeninizi tamamen gevşetin..Çok güzel.. Şimdi sizi güzel bir sahile götüren bir gezi hayal edin.. Sahilde yürüdüğünüzü hayal edin..Ayaklarınızın altındaki kumun yumuşaklığını, güneşin sıcaklığını, aydınlığını  hisssedin..Belki de dalgaların sesini duyabilirsiniz..Şimdi biraz ileride, hoş sıcaklığı olan kumlara uzanın..Sıcaklığın ayak bileklerinizden dizlerinize doğru aktığını düşünün…Bu sihirli bir sıcaklık olsun..Geçtiği her yeri ısıtan, gevşeten, arındıran hoş bir sıcaklık..Yukarı doğru yayılıyor..Bacaklarına, karnına, beline doğru akıyor..Daha derin daha derin gevşerken, çok iyi hissediyorsun..Şimdi bu hoş sıcaklık sırtına, ensene, boynuna yayılsın..Her şeyi derin derin gevşetsin..Kasların, eklemlerin, kemiklerin bile gevşesin..Başına, yüzüne, çenene de yayılsın..Derin derin gevşeyin, oradan burnuna, oradan nefesine karışıp ciğerlerine aksın..Kanına karışıp bütün hücrelerine yayılıyor..Her hücrene oksijen gibi yayılsın..yayılsın..yayılsın..Hücrelerinin içindeki, etrafındaki bütün toksinleri temizleyen bu güzel enerji ile yıkandığını, arındığını hisset.. Güzel bir duş gibi.. Harika, sakin, huzurlu arınmış hissediyorsun..Bu güzel enerjinin hücrelerinin çekirdeğine, kromozomlarına işlediğini hayal et ve kromozomlarına şunları içinden tekrarlayarak kazı..

Kendimi seviyor.. ve derinden kabul ediyorum.. kendimi seviyor.. ve derinden kabul ediyorum.. kendimi seviyor.. ve derinden kabul ediyorum…  Ben değerliyim.. ben değerliyim.. ben değerliyim…Her  gün.. her bakımdan daha iyiye gidiyorum… her  gün.. her bakımdan daha iyiye gidiyorum…her  gün.. her bakımdan daha iyiye gidiyorum… Kendimi ve her şeyi affediyorum.. Kendimi ve her şeyi affediyorum.. Özgürleşmek için affediyorum..Çünkü ben olmaktan mutluyum.. Herkesle  iyi iletişim kuruyorum.. Düşüncelerimi,duygularımı kolayca ifade ediyorum.. Yenilenmiş bir enerji ile doluyorum..Hemen şimdi..hemen şimdi…

Olumlamaları birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Kaydın sonunda 2 dakika daha doğa müziğini kaydedip bitirin. Bu kaydı her gün en az 1 kez, özellikle yatmadan önce veya sabah uyandıktan hemen sonra dinleyin. Kısa bir süre sonra içinizde huzur ve büyük bir rahatlama hissedeceksiniz.

Bahar ayını karşılayan doğa gibi her bakımdan arınmanız dileğiyle hoşçakalın…