Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
Manyetik Alan Tedavisi

Manyetik Alan Tedavisi

Magnetik alanların tedavi de kullanımı Hipokrat zamanına kadar dayanmaktadır. Fakat son yıllarda insanın bioritmine uygun magnetik alanlar oluşturan cihazlar yapıldıktan sonra tedavi de etkileri daha hızlı olmuştur. Normalde yer çekiminde insanın yaşaması için gerekli magnetik alan mevcuttur. İnsanın yaşamını kolaylaştırmak için kullandığımız cihazlar (cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi…) ortamın magnetik alanını bozmakta buna bağlı hastalıklar oluşmaktadır.

Manyetik Alanın Sağlığa Etkileri

Uzaya gönderilen astronotlarda görülen ve haftalarca sürebilen yorgunluk,adale ağrısı, baş ağrısı ve dönmesi nedeni ilk yıllarda anlaşılamamıştı. Daha sonraki yıllarda sürdürülen kapsamlı araştırmalar sonucu bu belirtilerin dünyanın manyetik alanının eksikliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir, (Lindner, 2002).

Biyomanyetoloji ilkelerine göre, tüm maddeler dolayısıyla tüm canlılar, zayıf ya da güçlü birer manyetik özelliğe sahiptirler. Her mekanda dolayısıyla tüm canlıların içindeki ve dışındaki tüm boşluklarda yüksek yada düşük birer manyetik alan mevcuttur.

İnsan vücudu aslında her hücrenin kendine özgü elektrik devresi olduğu bir elektromanyetik makinedir (Paulines, 2002). İnsan vücudundaki manyetik alan, biyoelektrik yüklerinin hareketinden meydana gelir. Biot-Savar Teorisine göre, hareketli elektrik yükleri manyetik alan oluşturur. Biyoelektrik oluşan herhangi bir bölgede mutlaka manyetik alan vardır.

Dolayısıyla kalp, adale, sinir ve beyin gibi organlar belli bir manyetik alana sahiptir. İnsanı oluşturan maddelerin birbiriyle haberleşmek için kullandıkları manyetik alanın sinyalleri birbiriyle uyum içindedir.

Bu sinyaller dünya manyetik alanı ile de uyum içindedir, (Widgery, 2002). İnsanın kendi iç manyetik alanı ile dünyanın oluşturduğu manyetik alan arasındaki uyumluluk çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilmektedir. Bunun bir nedeni de insanın yaşadığı yerin manyetik alanının büyüklüğüdür.

Yer kabuğunun doğal bir manyetizması vardır. Bütün alanlar üç değişken içerir; frekans, spinin yönü, spinin büyüklüğü veya gücüdür. Bu üç değişken insan vücuduna uyduğunda vücut kendi enerjisini destekler, (NBC, 2002).

Bu manyetik etkileşim hücre zarlarında madde alışverişlerini mümkün kılar. Böylece bir fabrika gibi çalışan hücrenin, atık maddeleri ve toksinleri bünyesinden uzaklaştırarak su, besin maddeleri, oksijen ve gerekli mineralleri alarak işlevinin uygun bir seyirde ve canlılık içinde sürdürmesi mümkün olmaktadır.

Manyetik alan vücuda uygulanınca manyetik dalgalar dokudan geçer ve ikinci akım oluşturur. Bu akımlar manyetik alan ile birleşince hücrelerdeki elektronlara ısı verir. Bu ısı adale ağrısı, kaslardaki şişmelerin giderilmesine yardımcı olur. Kandaki kalsiyum ve kolesterol miktarı azalınca hemoglobin daha hızlı hareket eder. Yüksek tansiyona sebep olan diğer maddelerde de azalma görünür.

Kan temizlenir ve akışı hızlanır. Kalbin rahatlamasına ,acı azalmasına ve yok olmasına yardımcı olur. Yönetici sinirler normale döner ve onların yönettiği organlar düzgün şekilde çalışmasını destekler. Kan akımının iyileşmesinden dolayı besleyiciler daha kolay ve verimli şekilde taşınır. Manyetik dalgalar cilt, yağlı dokular ve kemikleri canlandırır. Sonuçta hastalığa karşı direnci arttırır. Manyetik alan düzensizliğini azaltarak enerji aktarır, sağlığa katkıda bulunur.

Hücrelerin büyümesini destekler. Manyetler diş ağrısı, omuzlar ve diğer birleşimlerdeki uyuşukluğa, ağrıya iyi gelir. Vücudun kendi kendini iyileştirme özelliğini destekler (Shimodaira, 2002).

Manyetik Terapinin Uygulanması

Manyetik terapi günün 24 saati uygulanabilir. Ürünlerimiz Dünya Sağlık Örgütünün sağlık ve güvenlik sicilinde 27 numaralı manyetik alanlar ve bunların güvenli etkisi başlığı altında kaydedilmiş ve 40’tan fazla statik manyetik maddelerden oluşturulan manyetik alan testleri sonucunda güvenli olduğu ve insan sağlığı açısından zararlı olmadığı tespit edilmiştir.