Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
psikoterapi

Psikoterapi Süreci Nasıl İlerler?

Her insan hayatının belirli bir döneminde, birtakım sıkıntı ve sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Böyle zamanlarda yaşanılan sorunları çözmek yerine kendi içlerinde halletmeye çalışan kişiler ise kendilerini daha büyük bir çıkmazın içinde bulacaktır. Örneğin; aile ve iş hayatında meydana gelen sorunlar, travma geçirmek, öfke problemi yaşamak, kötü ruh hali, hiçbir şeyden zevk alamamak veya topluluk önünde olmaktan utanmak gibi sorunlar kişilerin ruh sağlığını bozan nedenler arasında yer alır. Bu tarz sorunlarla baş başa kalan insanların yapacağı en doğru adım terapi almak olacaktır. Psikoterapi süreci nasıl ilerler konulu bu yazımızda, sizlere psikoterapi hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylarıyla aktarmaya çalışacağız. O halde psikoterapi süreci ile ilgili bilgilere gelin hep birlikte göz atalım.

Psikoterapi Nedir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumu üzere, insan hayatı süresince karşı karşıya kalınan birçok sorun bulunmaktadır. Yaşanılan bu ve bu tarzdaki sorunların geneli psikoterapinin ilgi alanına girmektedir. Çevremizde birçok insan kendi yaşamlarında birçok sorunla baş etmekte fakat yetersiz kaldıkları durumda terapi alarak üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Fakat terapi alan birçok kişi genel olarak bu durumu çevresinden saklama ihtiyacı duyar. Halbuki, terapi almak utanç duyulacak bir durum değildir. Terapi alan insanlara hasta gözüyle bakmakta oldukça yanlış bir olgudur.

Psikoterapi; kişilerin yaşamları içerisinde karşılaştıkları sorunları, uzman bir psikolog aracılığıyla sorunlarının çözümü ve olaylara farklı gözden bakma konusunda yardım alma süreci olarak tanımlanabilmektedir. Duygusal ya da zihinsel olarak sorunları bulunan kişiler, psikoterapi ile sorunlarına çözüm bulabilmektedir. Psikoterapi hayatında sorunlarla karşı karşıya kalan çocuk, yetişkin, çift veya bireylere uygulanabilmektedir.

Psikoterapi Süreci Nasıldır?

Birtakım sorunlar yaşayan kişilerin psikoterapi için terapistlere başvurması gerekmektedir. Öncelikli olarak, kişinin yaşamış olduğu ve çözüm için başvurduğu sorunlar belirlenir. Psikoterapi süreci ise; terapistin var olan sorunların çözümü konusunda kişilere yardım etmesi ve kişilerin sorunlarına farkındalık kazanabilmesi ile devam etmektedir. Terapilerin süresi yaklaşık 40 ile 50 dakika arasında değişmektedir. Seansların ne kadar devam edeceği ise tamamen kişilerin yaşamış olduğu sorunlara bağlı olmaktadır. Seanslar genel olarak haftada bir kez yapılır. Elbette bu durum danışan ve terapistin ortak görüşüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Psikoterapi Kimler Tarafından Yapılır?

Sorunların çözümü için başvurulan terapilerin, mutlaka alanında uzman psikolog veya psikiyatristler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle başvurulan kişilerin almış olduğu sertifikalar ve hangi alanda eğitim aldığını önceden araştırarak başvurmanız ve gerekirse ön görüşme yapmanız oldukça doğru bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra, kişilerin yaşamış olduğu sorunlarla alakalı eğitim almış bir psikologla görüşmesi, tedavi açısından da fayda sağlayacaktır. Örneğin, panik atak rahatsızlığı bulunan bir kişinin bu konu üzerine eğitim almış ve sertifikası bulunan bir psikologdan terapi alması oldukça önemlidir. Hali hazırda terapi alan fakat terapisti ile gerekli bağı kuramayan kişilerin, tedavinin başarılı olması açısından terapist değişikliğine gitmesi de faydalı olacaktır.

Psikoterapiste Anlatılanların Gizliliği

Yaşamları içinde sorun yaşayan kişilerin terapistlere başvurmadan önce tedirgin oldukları tek konu, anlatacakları konuların gizli kalıp kalmayacağıdır. Tüm terapistler, kişilerin anlattıkları tüm sorunları gizli tutarlar ve anlatılan her şey danışan ile terapist arasında kalmaktadır. Hali hazırda, psikoretapinin ilk ilkesi de anlatılan her şeyin terapist ile danışan arasında gizli kalmasıdır. Buradan yola çıkarak, terapiste başvuran kişilerin yaşadıkları tüm sorunları atlamadan ve gizli kalacağından şüphe duymadan terapiste anlatmaları gerekir. Ancak bu şekilde sorunların çözülmesi sağlanır.

Psikoterapi Süreci Sonrası

Psikoterapi sürecini düzenli bir şekilde tamamlayan bireyler, terapi sırasında kazandığı farkındalıkları devam ettirebilmek için, zaman zaman terapistine tekrar gitmeleri gerekir. Bu durum; hasta olup doktora giden bir kişinin, doktorun verdiği ilaçları kullandıktan sonra tamamen iyileşip iyileşmediği konusunda tekrar doktor kontrolüne gitmesiyle aynı olacaktır. Yani terapi bitse bile, belirli aralıklarla terapiste danışmak sorunların kökten çözümü konusunda başarı sağlayacaktır.

Psikoterapi ile Birlikte İlaç Kullanılmalı mı?

Psikoterapi ile birlikte ilaç kullanımı, tamamen kişilerin yaşadıkları sorun ve ruhsal durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Şayet kişiler ağır sorunlarla karşı karşıya kalmışsa ve ilaç tedavisi de gerekiyorsa, bu doğrultuda hem terapi hem de ilaç kullanımı gerekecektir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, terapi ile birlikte ilaç kullanan kişilerin sorunlarının çözümünde daha yüksek başarı elde edilmiştir.

Psikoterapi İle Kesin Çözüm Elde Edilir mi?

Farklı sorunlarla baş başa kalan insanların; sorunlarına çözüm bulabilmek için terapi almaları konusu halen şüpheyle yaklaşılan bir durum olsa da, yapılan araştırmalarda terapi alan kişilerin yaşamış olduğu sorunların azaldığı veya ortadan kalktığı belirtilmiştir. Üstelik bu durum bilim alanında kanıtlanmış bir olgudur.

Örnek verilecek olursa; yaşamış olduğu durumlar neticesinde depresyona giren bir kişinin terapi öncesi ve sonrasında görüntülenen beyin hareketlerinde, oldukça farklı ve olumlu değişiklikler izlendiği görülmüştür. Buradan yola çıkarak, terapi alan kişilerin hem ruhsal hem de fiziksel anlamda olumlu yönde değiştiği kanıtlanmış bir durumdur.


Adres
Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
Gsm
0 (532) 242 55 63
Telefon
0 (212) 240 33 22