Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
vajinismus tedavisi

Vajinismusun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsellik hem erkek hem de kadının arasındaki bağları kuvvetlendiren, sevgi, aşk ve duygu paylaşımı olarak nitelendireceğimiz bir olgudur. Oldukça doğal bir durum olan cinsellik bazı durumlarda gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Kadınların sıkça yaşadığı bir problem olan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri zorlaştıran ve hatta imkânsız kılan bir rahatsızlıktır. Vajinismus kısaca, cinsel ilişki esnasında, kadın rahim kaslarının istemsiz bir şekilde kasılarak cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi halidir. İlişki bir şekilde gerçekleşmiş olsa bile, kadınlar ilişkiden hiçbir şekilde zevk alamaz ve hatta ağrı yaşayabilirler.

Toplumun %10’luk bir kısmında görülen vajinismus, birçok evli çiftin kâbusu haline gelmiş bulunmaktadır. Çoğu çift bu durumu gizlerken ve tedavi konusunda oldukça geç kalmaktadır. Vajinusmusun nedenleri arasında baskı altında büyüme, yanlış cinsel bilgiler, hamile kalma endişesi, güvensizlik veya ağrı hissetme korkusu yer almaktadır. Fakat vajinismus tedavi edilebilen bir hastalıktır ve bu rahatsızlığı yaşayan kişiler zaman kaybetmeden tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekir. Vajinusmusun tedavi yöntemleri nelerdir konulu bu makalemizde, hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlere gelin hep birlikte göz atalım.

Vajinusmus Tedavi Yöntemleri

Davranışsal Tedaviler: davranışsal tedavi yöntemiyle, kişilere çeşitli egzersizler verilmektedir. Verilen egzersizlerle birlikte kadınların gevşeme, vajina kaslarını kullanma, genital bölgesini inceleme, bedenini kullanabilme ve eşiyle yakınlaşabilmesini öğretme amaçlanmaktadır. Davranışsal tedavi içerisinde kişiler verilen egzersizler şu şekildedir;

 • Parmak egzersizi
 • Mastürbasyon egzersizi
 • Ayna egzersizi
 • Kegel egzersizi
 • Masaj egzersizi
 • Nefes egzersiz

Bilişsel Tedavi: Bu tedavi yöntemi ile amaçlanan, kişilerin zihninde cinsellikle ilgili yanlış ve olumsuz inanışların incelenip, yerine doğru bilgilerin aktarılması olacaktır. Bu sayede kişiler öncesinde öğrenmiş olduğu yanlış bilgileri unutarak cinselliğin korku, acı ve ağrıya neden olmadığı öğreneceklerdir. Tıpta cinsellikle ilgili oluşan yanlış ve korku inanışlarına mit adı verilmektedir. Kulaktan dolma yanlış bilgiler doğrultusunda kişiler cinsellikten kaçarak tedavi sürecini de devamlı olarak uzatacaklardır. Bilişsel tedaviler öğrenilen tüm yanlış bilgilerin yerine doğru bilgileri aktararak, kişilerin cinselliğin doğal bir eylem olduğunu öğrenmesi sağlanır.

Hipnoterapi: Vajinusmus tedavisinde etkili olan bir başka yöntem ise hipnoterapi tedavisidir. Bu yöntem ile birlikte kişilere bir takım telkinler verilerek davranış, düşünce, algı ve duygularında değişimlerin yaşanması hedeflenir. Fakat hipnoterapi yönteminin mutlaka alanında uzman bir terapist tarafından uygulanması gerekir. Hipnoz yöntemi ile birlikte kişiler bu rahatsızlığı kolayca atlatabilir, motivasyonları artar ve özgüvenleri tekrar yerine gelir. Hipnoterapi tedavisi sonrasında bireylerin eşleriyle olan ilişkileri düzelirken , cinselliğe olan bakış açıları da tamamen düzelmektedir.Bunun yanı sıra hipnoz tedavisi sonrasında birçok birey kendilerini eskiye nazaran daha güçlü,daha istekli ve korkularını yendiği için daha mutlu hissedeceklerdir. Hipnoterapi sonrasında, kadınların cinselliğin önemini ve hazzını alması kolaylaşacaktır. Ayrıca hipnoz yöntemi ile birçok kadın normal doğum yapabilir, jinekolog muayenelerine rahatlıkla gidebilir ve hatta vajina içine tampon yerleştirme gibi ihtiyaçlarını kolaylıkla tek başına gerçekleştirebilirler. Hipnoterapi yöntemi ile vajinismus problemini yıllardır yaşayıp, sadece 3-4 gün içinde çözüme kavuşan birçok hasta bulunmaktadır. Hipnoterapi yönteminin vajinusmus üzerinde oluşan etkileri ise şöyle;

 • Kasılma yaşayan kişiler, hipnoterapi ile gevşemeyi öğrenir,
 • Vajinismusu yenme ve öğrenme süreci hızlanır,
 • Kişilerde vajinusmusa bağlı gelişen korku ve panik atak durumları kontrol altına alınır,
 • Kişilerin güçlü yanları ortaya çıkar ve kendilerini daha cesaretli hisseder,
 • Motivasyonları büyük oranda artar,
 • İlişki sırasında hissettikleri ağrı ve acı duyumları ortadan kalkar,
 • Cinsel ilişki sırasında haz alabilme yetisi kazandırılır,
 • Geçmişte yaşanılan travma ve olumsuz olayların zihinden tamamen kaldırılması sağlanır,

Hipnoterapi yöntemi ile vajinusmus tedavisi alacak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, bu alanda uzman olan terapistlere ve merkezlere başvurması gerektiğidir. Aksi takdirde var olan sorunlar giderek büyüyecek ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Doğru kişi ve merkezlerde yapılan terapilerle, %100 sonuca ulaşma kısa zamanda mümkün olacaktır.

Alternatif Tedaviler: EFT tedavisi, vajinusmus rahatsızlığından uygulanabilen bir yöntemdir. Burada parmak uçları ile akupunktur noktaları uyarılarak, vücutta var olan enerji tıkanıklarının giderilmesi sağlanır. Bir diğer yöntem olan NLP ise, hem beden hem de bilinçaltı ile birlikte hareket edilen bir tekniktir.

Emdr Tedavisi: Son zamanlarda vajinismus vakalarında sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle cinsellik konusunda travma, tecavüz veya taciz gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin, yaşadıkları bu kötü deneyimlerin tedavi sonucu iyileştirilmesidir. Bu sayede oluşan kasılma ve cinsellikten kaçınma durumları da ortadan kalkmış olacaktır.

Akapunktur Tedavisi: Vajinusmus tedavisinde sıkça tercih edilen diğer bir yöntem akupunktur tedavisidir. Fakat mutlaka uzman kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Akupunktur ile beyinde organ fonksiyonu ve stres uyarıcılarından sorumlu olan, limbik sistemi üzerinde düzenlemeler yapılır.

Evlilik terapisi: Vajinusmus sorunu ile birlikte bireylerin evliliklerinde de birçok problem meydana gelmektedir. Cinsel ilişkinin yaşanabilmesi için, evliliklerin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi şarttır. Bu yüzden çiftlerin evlilik terapilerine katılarak, evliliklerinde yaşamış olduğu problemlerin çözülmesi konusunda destek alabilirler.

İlaç Tedavileri: Vajinismus tedavisinde ilaç kullanımı hiçbir zaman tek başına yeterli olmayacaktır. İlaç tedavisi genellikle, yoğun bir şekilde kasılma veya kaygı durumu bulunan kişilere verilmektedir. Bunlar çoğunlukla kas gevşetici, ağrı kesici ve kaygı giderici krem veya ilaçlardır. Fakat bunlar vajinismusu tedavi etmeye yönelik olmayacaktır.