Vajinismus Tedavisi

Tedavinin Temel Amacı; Doğal, Acısız ve Keyifli Bir Cinsel Hayat Sunmaktır.

Vajinismus tedavi edilebilen bir sorundur.

 

1) Ayrıntılı tıbbi öykü alınmasıyla tedaviye başlanılır.

Cinselliğin ayıp, yasak, günah olduğunu düşünceleri ile büyütülen kız çocukları  evlendiklerinde cinsel birleşmeden korkabiliyor ve ilişkiden kaçınabiliyorlar. Vajinismus, çoğunlukla  ilk cinsel ilişki girişimi sırasında veya ilk jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkabilmektedir. İlişkiye girme denemelerinde hafif bir kasılmadan, tüm vücutta bir kasılmaya, endişe, korku, başarısızlık duygusu, tiksinme ve panik haline, bacakların açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatılmasına veya elle eşi itmeye kadar değişik şekillerde ortaya çıkabiliyor. Vajinismuslu kadınlar genellikle vajinalarının küçük olduğuna, penisi içine alamayacak kadar dar olduklarına inanırlar. Oysa vajina vücuttaki en esnek organdır. Çünkü doğum esnasında çocuğun doğabilmesi için 10-12 cm. kadar genişlemesi gerekmektedir.

Vajinismuslu hastalar kontrolsüzce yani istemdışı olarak kendilerini kasmakta, acı duyacağı veya kanayacağı veya kilitlenme olacağı korkularıyla ilişkiden kaçınmakta, eşini çok sevdiğini, ilişkiye girmeyi istediğini, aile olmak istediğini söylemekte, ama bir yandan da korku ve kaygılarının esiri olarak bu kısır döngüden çıkamamaktadır. Çünkü istemdışı olan, otomatikleşmiş, nedenini bilmediğiniz duygu, düşünce ve davranışların kaynağı bilinçdışında olabilir. Bilinçdışına veya daha çok bilinen adıyla bilinçaltına ulaşmanın en etkili yollarından biri olan Hipnoterapi ile, bilinçli akıl ile yanlış olduğu bilinen ama değiştirilemeyen duygu, düşünce ve davranışlar yeniden düzenlenmekte, içselleştirilmekte, yeni davranışlar alışkanlık haline getirilmektedir. Böylece hem bilinçli akıl hem de bilinçdışı akıl sorunu çözdüğünde bütüncül olarak tam bir tedavi olmaktadır. Ünlü psikolog Jung’un şu sözü tedavinin temelini oluşturmaktadır.”Bilinçdışındakiler bilincinize çıkmadıkça, karşınıza kaderiniz olarak çıkar.”

Hipnoz, dikkatin yoğunlaştığı ve telkin alma yeteneğinin arttığı, uyku ile uyanıklık arası farklı bir bilinç halidir, ama asla bir uyku hali değildir. Hipnoterapi ise hipnoz tekniği ile yapılan bir terapi tekniğidir ve bir psikoterapi tekniği olarak kabul edilmektedir. Hipnoz, izlenen filmlerin etkisiyle yanlış olarak, şuurun kaybedildiği, isteğiniz dışında şeylerin yaptırıldığı bir durum sanılmaktadır. Bu doğru değildir. Hipnoz olmuş birine dışarıdan bakıldığında uyuyor gibi görünür, ama elini kaldırması söylendiğinde yapar, yani şuurludur ve en önemlisi istemediği şeyleri yapmaz. Bu yüzden doktor ve psikologlarca bilinçdışına ulaşmak, sorunların kaynağını bulmak ve orada düzeltmek için, ayrıca bilince de yeni şeyler öğretmek ve kalıcı hale getirmek için tedaviye yardımcı araç olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

2) Kişiye cinsel organlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Hastanın kaygılanmasına yol açan yanlış bilgiler ve inanışları doğrularıyla düzeltilir.(Bilişsel Terapi)

3) Pelvik rehabilitasyon: Vajina etrafındaki kasların idrar yolu, vajina ve makatı desteklemek, idrar ve dışkı kaçırmayı engellemek ve idrar ve dışkı yapmayı sağlamak gibi önemli görevleri vardır. Yani bu kaslar idrar ve dışkıyı tutarken kasılıdırlar bu sırada vajinayı da daraltırlar. Aynı şekilde idrar ve dışkıyı yaparken gevşerler, bu sırada vajinayı da gevşetirler.

İşte bu kasların kasılmaları ve gevşeyebilmelerinin, kendilerinin kontrolünde olduğunu öğretiyoruz.

4) Sistemik duyarsızlaştırma : Vajinaya herhangi bir nesne girdiğinde gevşeyebildiğini öğretmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler hipnoz altında kişiye imajinasyonla öğretildiği ve korkuları çözümlendiği için yapılması çok kolaylaşmaktadır. Bedeniniz ve zihniniz vajinaya girmiş bir nesnenin acı vermediğini anlamaya başladığında vajina etrafındaki kaslarınızın refleksi değişmeye başlayacak ve kontrol etmeniz daha da kolaylaşacaktır. Bu egzersizler, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan panik atak benzeri durumla başa çıkmayı öğrenmenizi sağlayacaktır. Tedavimizde, parmak egzersizleri kullanılmamaktadır.

Vajinismus % 100 tedavi edilebilir bir sorundur.

Hipnoterapi destekli, içgörü kazanmaya yönelik yoğunlaştırılmış bütüncül psikoterapi tekniklerinin yer aldığı cinsel terapi uygulanmakta ve sorun kısa sürede, kalıcı olarak çözümlenmektedir.