hipnoz-ile-sigara-birakma

Hipnoz ile Sigara Bırakma

Sigara; bilindiği üzere sağlığı kötü yönde etkileyen, uzun süreli kullanımda ölüme yol açan ve bağımlılık haline gelen kötü bir alışkanlıktır. İnsanların çoğu sigara içmeye devam ederken, bir yandan da vücuduna vermiş olduğu zararı düşünerek bırakmak istemektedir. Fakat yapılan birçok bırakma girişimi, genellikle olumsuz sonuçlanır ve sigara içmeye devam edilir. Sigarayı bırakmak için uygulanan en etkili yöntemler arasında, hipnoz ile sigara bırakma tedavisi yer almaktadır. Bu yazımızda da hipnoz ile sigara bırakma yöntemi hakkında merak edilen tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

İnsan davranışlarının ana kaynağı bilinçaltıdır. Geçmişte yaşanılan travma, korku, endişe, kaygı ve olayların tümü bilinçaltında yer ederler. Sigara kullanmak ise yine bilinçaltına işlenen durumlar arasında yer alır. Çoğu insanın sigara bırakma girişimlerde yaşamış olduğu problem sigarayı bırakamamak olmaktadır. Öyle ki, sigarayı bırakan kişiler bile bir müddet sonra yeniden sigara içmeye başlarlar. Bilinçaltının özelliklerinden biri; bir düşünce veya davranışın 21 defadan fazla tekrarlanması durumunda, bilinçaltına kaydedilerek sürekli hale gelmektedir. Bu yüzden çay veya kahve yanında sigara içmek, yemek sonrasında ve çalışma aralarında sigara içmek, sigara bağımlığının bir göstergesidir. Bu durum, sigara bağımlılığın bilinçaltına yerleşen bir davranış olduğunu göstermektedir.

Hipnoterapi yöntemi ile bilinçaltına yerleşen sigara bağımlılığından kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece 3-5 seans aralığında hipnoterapi yöntemi alarak, sigara bağımlığınızdan çok rahat bir şekilde kurtulabileceksiniz. Yapılan birçok araştırmada, sigara bırakma yöntemleri arasında en etkili olanı hipnoterapi yöntemi olarak gösterilmektedir.

Hipnoterapi Yöntemi ile Nasıl Sigara Bırakılır?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumu üzere, sigara içmek bilinçaltına yerleşen bir davranıştır. Bu yüzden hipnoterapi yönteminde öncelikli amaç, bilinçaltını sigara bağımlılığından kurtarmaya inandırmak olacaktır. Hipnoterapi yöntemine başvurmadan önce, bireylerin sigarayı gerçekten bırakmak isteyip istemedikleri konusunda kendilerinden emin olmaları gerekmektedir. Sigarayı, çevre baskısı veya başkaları için bırakmak isteyen birçok kişi, sigara bırakma girişimlerinde genellikle başarısız olmuştur. Çünkü bilinçaltında kendini, sigara bırakma konusunda inandırmamış olacaktır. Hipnoterapi yöntemine başvurmadan önce, sigara bırakma konusunda bireylerin kendilerinden emin olmaları, sigara bırakma sürecinin olduğundan daha kısa bir sürede gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bilinçaltı, sürekli tekrarlanan davranışları yönetmektedir. Kişiler genellikle üzüldüklerinde, heyecanlandıklarında ve çok etkilendikleri durumlar karşısında hemen sigara içmeye başlamaktadır. Sigara alışkanlığının bırakılmasıyla birlikte en çok rastlanan durumlardan biri de, kilo alımıdır. Fakat hipnoterapi yöntemi ile hem sigara bağımlığından hem de fazla yemek yeme sorununuzdan aynı anda kurtulanız mümkün olacaktır. Hipnoterapi yöntemi sırasında, kişilere sigaradan nefret etme duygusu kazandırılır. Seans esnasında yapılan telkinlerde, sigaranın sağlığa vermiş olduğu zararlar kişilere doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

Hipnoterapi ile sigara bağımlılığından kurtarılıp, yerine daha sağlıklı davranışlar telkin edilir. Şayet sigara bağımlığına karşı bir duygusal bağ oluşmuş ise, buna neden olan etkenler ortadan kaldırılarak kişilerin kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanır. Hipnoterapi yöntemi ile kişiler sigara bağımlığından kurtulurken, bu konuda ki motivasyonlarının arttırılması da sağlanmaktadır. Kişilerin özgüvenleri arttırılarak, sigarayı bıraktıktan sonra daha rahat ve huzurlu olmaları sağlanıyor. Bu sayede bireyler, hem daha sağlıklı bir yaşama kavuşuyor hem de sigarayı tamamen hayatlarından çıkarabiliyorlar.

Kaç Seans Gerekir?

Hipnoterapi ile sigarayı bırakmak için gerekli seans sayısı, tamamen kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Hipnoterapi yönteminde seans sayısı; kişilerin kaç yıl sigara içtiği, günde kaç paket tükettiği, hangi sigarayı içtiği ve sigarayla oluşturduğu duygusal bağlar göz önüne alınarak, kişiye uygun bir tedavi programı oluşturulmaktadır. Kişilerin hipnozla olan etkileşimi ve motivasyon süreleri değişkenlik gösterdiğinden, tüm hipnoterapi ile sigara bırakma tedavileri kişiye özel uygulanmaktadır. Fakat bu bilgiler ışığında genel bir bilgi verilecek olursa, ortalama hipnoterapi ile sigara bırakma tedavisi 3-6 seans arasında sürmekte, seanslar kişilere göre azalıp artabilmektedir.

Ek Tedavi Yöntemi Gerekli Olur mu?

Birçok kişi sadece hipnoterapi ile sigara bırakabileceği düşüncesine inanırken, bazıları ise hipnoterapi ile birlikte diğer sigara bırakma yöntemlerini de denemek isteyebilir. Bu tamamen kişinin düşüncesine bırakılmaktadır. Fakat kişilerin öncelikle, kendileri için uygun olduğunu düşündüğü tedavi yöntemlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Sigara bırakmada ki en önemli konu, kişilerin sigarayı zorluk çekmeden ve hiçbir şekilde canı sigara istemeden bırakmış olmalarıdır. Sigarayı tamamen kendi iradelerine bağlı olarak bırakan birçok kişinin, bir müddet sonra yeniden sigara içmeye başladığı görülmüştür. Bunun en temel nedeni ise, bilinçaltında sigara ile ilgili hiçbir değişimin yaşanmadığıdır. Bu yüzden hipnoretapi yöntemi, sigara bırakma tedavisinde tek başına etkili olacak bir yöntemdir. Bunun dışında herhangi bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hipnoterapi ile Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olur?

Hipnoterapi yöntemine başvurarak sigarayı bırakan kişilerin vücutlarında gerçekleşen değişimler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İlk 20 dakikada, kalp atışları normale döner, eller ve ayaklar ısınmaya başlar,
  • 8 saat sonra, kanda bulunan karbon monoksit ve nikotin yarıya düşeceğinden, vücuttaki oksijen düzeyi normal seviyeye ulaşır,
  • 48 saat sonra, kandaki nikotin tamamen temizlenir ve tat alma duygusu artar,
  • 2-12 hafta sonra, akciğer fonksiyonları %30 artar ve kan dolaşımı daha sağlıklı olur,
  • 9 ay sonra, nefes darlığı ve öksürük geçer,
  • 1 yıl sonra, kalp rahatsızlıkları yarı oranda azalmıştır.

Hipnoz ile Kilo Verme hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş