Valikonağı Cad. Pulcu Ap. No:88/2 Nişantaşı Şişli, İstanbul, Türkiye
Duygusal Açlığı Farkederek Zayıflayın

Duygusal Açlığı Farkederek Zayıflayın

Stresli olduğunuzda, kaygılı, öfkeli olduğunuz zamanlarda, iş yoğunluğunuz arttığında, sinirlendiğinizde ya da sıkıldığınızda, aniden özellikle çikolata, tatlı gibi şeyler canınızı çekiyorsa, tok olduğunuz halde yiyorsanız, kısa zamanda çok yiyorsanız, yiyerek rahatladığınızı hissediyorsanız ’’Duygusal Açlık’’ çekiyor olabilirsiniz.

Bu kilo almanın önemli nedenlerindendir; çünkü genellikle duygusal açlık, biyolojik açlıktan ayırt edilemiyor. Gerçek açlık olan biyolojik açlık yavaşça ortaya çıkıyor, yemekten sonra tamamen ortadan kalkıp tatmin sağlıyor. Duygusal açlık ise aniden ortaya çıkıyor, kendinizi buzdolabının önünde buluyorsunuz, tok olmanıza rağmen yiyorsunuz, sonrasında suçluluğa, pişmanlığa neden oluyor. Genellikle çikolata, pizza, hamburger, dondurma, tatlı gibi yiyecekleri yatıştırıcı etkisi olan bir yiyeceği seçiyorsunuz. Özellikle yemek yeme konusunda aşırıya kaçıldığında, bunun arka planında duygusal ihtiyaçlar olabileceğini unutmayın.

Duygusal açlık ile biyolojik açlığı ayırt edip, aşırı veya anormal yediğinizde bu davranışınızın arka planında hangi duygunun olduğunu fark eder ve aşağıdaki önerileri uygulayıp, yazının sonundaki hipno-meditasyon çalışmasını yaparsanız daha sağlıklı olabilir ve kalıcı olarak kilo verebilirsiniz.

Aslında doğumdan itibaren yemeği; sevgi, güven, huzur ve şefkatle ilişkilendiririz. Annemizin sütüyle beslenirken güvende, sevilen, ihtiyaçlarına değer verilen ve sevilmeye layık olduğumuzu hissederiz. Çocukluğumuzda uslu olduğumuzda veya başarılı olduğumuzda çoğu kez bir yiyecekle ödüllendirilmişizdir. Belki de, fiziksel veya duygusal olarak incindiğimizde en sevdiğimiz yiyecekle avutulmuşuzdur. Yetişkinliğimizde ise, büyük ihtimalle bu ödüllendirme sistemini devam ettiririz. Stresle başa çıkmanın, mutlu hissetmenin, kızgınlığı yatıştırmanın yolunun yemek yemek olduğuna şartlanmış olabiliriz.

Yaşamın getirdiği zorluklar sonucu oluşabilen stres, kaygı ve huzursuzluk gibi durumlarla baş edebilmek için herkes kendine göre farklı yöntemler kullanır. Bazıları sigara, alkol, aşırı yemekle, alışverişle, bazıları da  sporla, meditasyonla rahatlamaya çalışır.

Duygusal yeme; stres, kaygı, öfke, yalnızlık gibi olumsuz duygularla başa çıkmak için yiyecekleri kullanma durumudur.

UCLA Üniversitesi’nden Dr. Roger Gould, açlığın temelinde duygusal boşluklar olduğunu savunuyor. “Biyolojik açlık kendini yavaş yavaş gösterir ve bir tabak sebze dahi doymanız için yeterlidir. Duygusal açlık ise günün farklı saatlerinde kendini aşerme olarak belli eder” diyerek duruma açıklık getiriyor ve ekliyor; “Üstelik ihtiyacınız olan besinleri değil de, sizi duygusal sorunlarınızdan uzaklaştıracak olanları tercih edersiniz.

Kanada Calgary Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise kadınların yüzde 97′sinin aşırı yemelerinin sebebinin duygusal açlıktan olduğu tespit edilmiş. Yine 2006 yılında dünya genelinde MR ile yapılan beyin taramalarında, acıkmanın beynin duyguları yöneten bölümüyle yakın bağlantıda olduğu gösterildi ve duygusal açlığın önemi ortaya çıktı.

2005 yılında Amerikalı Psikoterapist Cynthia Power; 500 hastasına yemek yedikleri zaman kendilerini nasıl hissettiklerini sorarak özel bir günlük tuttu. Araştırmasının sonunda da belli gıdaların belli durumlar neticesinde tüketildiğini keşfetti. Tokken, aşırı yediklerinde, bunun ne anlama geldiğini sorulmuş ve aşağıdaki yanıtlar alınmış:

“Canım peynir ve tuzlu kraker çekiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Kafam karışık ve hayal kırıklığına uğradım.”

“Canım et ürünleri tüketmek istiyor.”  Bu ne anlama geliyor?  “Sinirliyim.”

“Canım dondurma yemek istiyor.” Bu ne anlama geliyor?  “Huzura ihtiyacım var.”

“Canım kahve ve çikolata çekiyor.” Bu ne anlama geliyor?  “Çok mutsuzum ve ilgiye ihtiyacım var.”

“Bol miktarda mısır gevreği tüketmek istiyorum.”   Bu ne anlama geliyor?   “Çok stresliyim.”

“Canım pasta yemek istiyor.”   Bu ne anlama geliyor?   “Kendimi yalnız hissediyorum.”

 

Peki duygusal açlıkla nasıl baş edebiliriz?

1 – İlk olarak fiziksel açlık mı duygusal açlık mı çektiğinizin farkına varın. ‘’Şu an aç değilim, sinirli olduğum için, öfkeli olduğum için yemek istiyorum, ama şimdi yersem bu sadece geçici bir çözüm olacak.’’ diyerek farkındalığınızı arttırın.

2 -Tokken niye yiyorum, bunun anlamı nedir, hangi duyguyla yiyorum soruları ile aşırı yemenin arkasındaki duyguyu bulun.

3- Negatif iç konuşmalarınızı olumluya çevirin.

4- Yemenin yerine geçecek faaliyetlerin bir listesini yapın ve gerektiğinde bakmak için hazır bulundurun.. Mesela buzdolabınıza yapıştırabilirsiniz. Bu faaliyetler, yiyecekle ilişkilendirilmeyecek her şey olabilir.  Yürüyüşe çıkmak, kitap okumak, bir arkadaşınızı aramak, film izlemek, nefes egzersizleri yapmak gibi.

5- Düzenli spor yapın. Spor yapmak hem kalori yakmanızı sağlar, hem de yemek yeme ihtiyacını azaltır.

Bazı duygusal yeme ataklarının temelinde kronik stres, depresyon gibi tıbbi sorunlar olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız etkili bir çözüm için yardımcı olacaktır. Ayrıca Psikoterapi ve Hipnoterapi yöntemleri duygusal yeme ataklarının temelindeki gerçek nedenleri bulup çözmenize yardımcı olabilir.