cinsel-sorunlarin-temelinde-cinsellikle-ilgili-olumsuz-duygu-ve-dusunceler-yatar

Cinsel Sorunların Temelinde Cinsellikle İlgili Olumsuz Duygu ve Düşünceler Yatar

Ülkemizde çiftlerin cinsel terapiye başvurma nedenlerinin arasında vajinismus ilk sıralarda yer almaktadır. Vajinismusun temel nedeni; kadına çocukluğundan itibaren aşılanan cinsellikle ve özellikle kızlık zarıyla ilgili olumsuz telkinlerdir. Olumsuz telkinler çocukluktan itibaren kadının kafasına yerleşir ve cinsel ilişkiyi gözünde fazlaca büyütmesine neden olabilir. Bunları duyarak büyüyen bir genç kızın ileride cinsel hayatında sorun yaşaması kaçınılmazdır. Çünkü vajinismus aslında kadının kendini koruması ve savunmasıdır. Yani cinsellikle ilgili olumsuz ve yanlış bilgiler, olumsuz duygu ve düşüncelere neden olur. Bu durumların sonucunda kişi cinsel ilişkiyi tehlikeli olarak algılar. Başta vajina kasları olmak üzere vücuttaki kasların istem dışı kasılmasına neden olur. Yani vajinismus bir savunma mekanizmasıdır.

Vajinanın kasılmasına neden olan beyindeki cinselliğe dair olumsuz duygu ve düşüncelerdir. Yani esas sorun beyindedir, vajinada değil…Çünkü cinsellikten alınan haz tamamen duygularımız ve düşüncelerimizle bağlantılıdır. Eğer kişinin cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri varsa, cinsel ilişkiden haz alması da zordur. Sağlıklı ve mutlu bir cinsellik için, kişinin konsantre olarak sadece cinsellikle ilgili olumlu düşünmesi ve kafasının başka şeylerle meşgul olmaması gerekir.

Sadece vajinismusun değil neredeyse tüm cinsel işlev bozukluklarının temelinde kişinin kendisiyle, kendi bedeniyle, partneriyle ya da cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri yer alabilir. Genellikle vajinismusta neden cinsel birleşme ile ilgili çocukluktan itibaren duyulan olumsuz ve yanlış bilgilerken, erken boşalmada sorun her ilişkiye başlarken erkeğin kafasında var olan “ya erken boşalırsam” düşüncesidir. Erkeğin kafasına yerleştirilmiş erkeklik ve cinsel güçle ilgili “penisin sertliğinin erkekliğin simgesi olduğu, erkeğin her zaman cinsel ilişkiye hazır olması gerektiği” gibi olumsuz telkinler sertleşme sorununa neden olabilirken, yine kadının kendisi ve kendi bedeniyle ilgili olumsuz düşünceleri ve ilişki sırasında kendini rahat bırakamaması de orgazm olamamaya yol açabilir. Görüldüğü gibi aslında çoğu cinsel sorunun nedeni de yine beyindeki olumsuz düşüncelerdir.

Cinsellikle ilgili yanlış, abartılı ve gerçekdışı inanışlarında (cinsel mitler), cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkmasında büyük etkisi vardır. Ayrıca ülkemizde cinsel eğitimin olmaması,cinsel bilgi edinilecek doğru ve güvenilir kaynaklar azlığı da cinsel sorunların her geçen gün artmasına neden olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş