bekarlarda-vajinismus

Bekarlarda Vajinismus

Bekar bir kadının, istediği halde partneriyle ilişkiye girme denemeleri sırasında vajinal birleşmenin olmaması veya çok ağrı olması, ilişki denemeleri sırasında korku ve kaygıları nedeniyle elinde olmayarak erkek arkadaşını itmesi, kasılması, panik atak benzeri bir tablonun ortaya çıktığı durumlara vajinismus diyoruz. Bu durumları yaşayan bekar bayanların profesyonel bir yardım alması gereklidir.

Vajinismus; stres ve korku sonucu oluşan bir korunma refleksidir. Strese yol açan penis-vajina ilişkisidir. Acıyacak, ağrıyacak, delinecek, yırtılacak, patlayacak korkularıyla, istemsiz (kadının kontrolü dışında) ortaya çıkan kasılmalar cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermez. Vajinal bir refleks olduğu kadar bedensel bir korku refleksidir. Bu refleks bazen bir dokunuşla, bazen birleşme düşüncesinin veya geçmişte olan travmatik bir olayın akla gelmesiyle oluşur. Böyle bir durum bir kez yerleşti mi artık şartlı bir refleks (göze gelen kalemden korunmak için göz kapağının refleks olarak kapanması gibi) haline gelir ve her birleşme denemesi ve düşüncesinde kendiliğinden ortaya çıkar.

İzlenen yol ve yöntemler bekar veya bakire bayanlarda, evli bayanlardakinden farklı değildir ve etkili tedavi yöntemleriyle vajinismus sorunundan bekar kişi kendini kurtarabilir.

Bu şekilde kişiler, evliliklerine daha sağlıklı bir başlangıç yapabilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaş