Spirulina (Spirulina Platensis)

Spirulina sodalı ve mineralli sularda yetişen, spiral yapıda, mikroskobik bir mavi-yeşil yosun (alg) türüdür. Spirulina’nın insanlık tarafından kullanımının Aztek ve Maya’lar kadar eskilere dayandığı bilinmektedir.

Spirulina “süper besin” olarak kabul edilmiştir. Çünkü içeriğinde: % 65 tam protein (18 aminoasit) Pasifik Okyanusu’ndan 94 mineral 2000’den fazla enzim, Kompleks vitaminler, Omega 3, 6, 9 yağ asitleri, Antioksidanlar, Biyoaktif fito-besinler (DHA, fikosiyanin, Süper Oksit Dismutaz, pigmentler, vb.) bulunmaktadır. Bu zengin protein içeren Spirulina ABD uzay araştırmalarında NASA tarafından astronotların beslenmesinde başarıyla uygulanması nedeniyle dikkati çekti. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin, proteinin kendiliğinden içinde olması, dışarıdan ilave dilmemiş olması nedeniyle vücutta emilim miktarının % 90’lara kadar varmasından kaynaklamaktadır.

 

FAYDALARI

  • Kalp ve damar sistemini korumaya, kolesterolü düşürmeye, diyabet ve yüksek tansiyona pozitif etkide yardımcıdır.
  • Karaciğer, böbrek ve sindirim sistemini korumaya, temizlemeye ,Beyin ve sinir sistemini korumaya ve desteklemeye yardımcıdır.
  • Anti-anemik ve kan değerlerini düzenlemeye, kemoterapi, radyoterapi ve radyasyonun yan etkilerini azaltmaya, ağır metal temizlemeye yardımcı olur.
  • Hamileler, süt veren anneler, bebekler ve çocuklar için en uygun doğal besin takviyesi olabilir.
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri, beslenme yetersizlikleri ve dengesizliklerinin yan etkilerini gidermeye yardımcı olur.
  • Sporla uğraşanlar için doğal performans arttırıcıdır.Kas gelişimini destekler. Bir çok olimpiyat ve dünya şampiyonun spirulina kullandığı bilinmektedir.

 

Bütün Vücdunuz İçin

  • Vücuda tokluk hissi veren fenilalalin amino asidi içerdiği, kolesterol içermediği ve düşük miktarda doymamış yağ içerdiği için kilo vermek için kullanılır, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Saç dökülmesi yaşayanlar için oldukça faydalıdır.Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi vücudumuzu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcıdır.
  • Bilimsel araştırmalar da sindirim sistemini desteklediği ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir.
  • En kuvvetli detoksifiye edici ürünlerden biridir ki yüksek miktarda klorofil içermesinden kaynaklanmaktadır.

 

LİTERATÜR

Yapılan beslenme araştırmaları ve detaylı güvenlik çalışmaları Spriluna’nın İnsanlarda, Farelerde, Balıklarda, Kanatlılarda ve istiridyelerde istenmeyen veya toksik hiçbir etkiye sebeb olmadığı yayınlanmıştır. Akut –kronik– toksisite veya üreme ile ilgili hiçbir negatif etkisi bulunamamıştır.

 

(Takemoto K.,1982;Atatsuka,1979;Chamorro-Cevallos,1980).

Takemoto K.1982.Subacute toxicity study with rats.Saitama Medical college,Japan.Atatuska K.1979.

Acute toxicity and general pharmacological studies.Meiji College of Pharmacy,Japan. Chamorro-Cevallos.

G.1980.Toxicological research on the alga Spirulina.UNIDO,24 Oct.1980. UF/MEX/78/048.

(ın French)

Sosyal Medyada Paylaş