hipnoterapi-ile-erken-bosalma-tedavisi

Hipnoterapi ile Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma sorunu günümüzde erkeklerde en çok rastlanan cinsel sorunlardan biridir. Ülkemizdeki erkeklerin %33’ünde erken boşalma sorunu bulunmaktadır. Bu oranın dışında kalanlarda ise hayatlarının belirli dönemlerinde geçici olarak bu sorun baş göstermiştir. Zaman geçtikçe daha fazla insan erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Örneğin Amerika’da yapılan bir araştırmada erkeklerin 4/3 ünde erken boşalma sorunu tespit edilmiştir. Öyle ki bu erkekler henüz cinsel birleşimin ilk 5 dakikasında boşaldıklarını belirtmişlerdir. Erken boşalmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Bölgesel olarak erken boşalma süreleri çeşitli ülkelerde farklılık gösterebilmektedir.

Erken Boşalma Kimlerde Görülür?

Erken boşalma özellikle sosyal hayatı ciddi anlamda etkileyen ve erkeklerde ki özgüven eksikliğine sebep olan ana etmenlerden biridir. Erken boşalan erkekler partnerini tatmin edemediğini düşünür. Kendisi de tam olarak tatmin olamadığına inanır ve bu durumda görevini yapamadığına inanır. Ayrıca erken boşalmanın geçici olmadığı durumlarda bu kişilerde ilerleyen zamanlarda iktidarsızlık sorunu da ortaya çıkabilir. Evliliklerde en büyük problemlerden biri de erkeğin erken boşalmasıdır. Cinsel hayat, bir evliliğin en önemli, en özel niteliğidir. Karşılıklı olarak birbirini mutlu edemeyen çiftlerde evliliklerin sağlıklı yürümediği hatta birçok evliliğin boşanma ve aldatma ile bittiği gözlenmiştir. Bu sebepten dolayı erken boşalma iktidarsızlık ile beraber bir erkeğin en büyük korkulu rüyasıdır. Gelişen teknoloji ve tıp bilimi bu sorunların tedavisi üzerinde her geçen gün yeni yöntemler geliştirmektedir.

Erken Boşalmanın Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle erken boşalma durumu ikiye ayrılmaktadır. Birincisi kişinin hayatı boyunca devam eden erken boşalma durumu, ikincisi ise hayatının sonra ki evrelerinde ortaya çıkan erken boşalma durumudur. Hayat boyu erken boşalma sorunları olan kişiler incelendiğinde, ailesinde erken boşalma sorunu yaşayan başka bireylerin de olduğu görülebilmektedir. Bu kısmen de olsa erken boşalmanın genetik olduğu anlamına da gelmektedir. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma sorununda da genelde çeşitli cerrahi müdahaleler, yaşanan travma ve psikolojik sorunlar ile idrar yollarında yaşanan ciddi sağlık sorunları neden olabilmektedir. Örneğin kişi idrar yolu enfeksiyonu olmuş ve bununla alakalı ciddi bir rahatsızlık süreci geçirmişse, bu kişi sonradan erken boşalma sorunu yaşayabilir. Ya da küçükken kişinin yaşadığı psikolojik bir bozukluk, belli bir zaman sonra erken boşalma sorunu olarak ortaya çıkabilmektedir. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma durumlarında, örneğin orta yaşlılarda günlük hayat şartlarının ve yapılan işin ağırlığı, yoğun stres gibi faktörler de etkendir.

Erken Boşalma Durumları

Erken boşalmada 3 farklı durum vardır. Boşalmanın belli bir zamandan önce gerçekleşmesi, bireyin boşalma durumunu kontrol edememesi ve bu durumun onun üzerinde ciddi anlamda olumuz sonuçlar ortaya çıkarmasıdır. Uluslararası cinsel tıp derneği erken boşalma sorununu şöyle açıklamaktadır; Kişide cinsel ilişki durumunda boşalmayı geciktirememek, ilişki başlangıcında ilk dakikalarda veya ilişki başlamadan önce boşalma durumudur. Bu tanım dünya genelinde kabul görmektedir.

Erken Boşalma Kontrol Edilebilir mi?

Erken boşalma da çiftlerin uyumu da çok önemlidir. İlişki sırasında karşılıklı verilen uyarıların yavaşlatılması, çok aceleci olunmaması, kadının erkeğe olan yaklaşımı çok önemlidir. Bunun dışında bazı beraberliklerde kadının kontrolü erkeğe bırakması erkeğin boşalma durumunu birazda olsa kontrol edebilmesine olanak sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki erken boşalmanın tek sebebi erkek değildir. Kadın partner bu sorunu aşabilmesi için erkeğe yardımcı olmalıdır. Ayrıca cinselliği sadece bir ihtiyaç olarak görmemek, karşılıklı sevgi aktarımı ve mutluluk paylaşımı olarak da görmek gerekir. Yapılan birçok araştırmada erkekler, erken boşalmayı engellemek için seks sırasında farklı şeyler düşündüklerini, hatta hayatlarında ki kötü anları gözlerinin önüne getirdiklerini belirtmişlerdir. Ne kadar işe yarar bilinmez ama bunu belirtenlerin sayısına bakılacak olursa kısmen de olsa işe yaradığı söylenebilir.

Erken Boşalma Hipnoerapi ile Tedavi Edilebilir mi?

Erken boşalma sorununu tedavi etmek için önce doğru tespiti yapmak çok önemlidir. Bu tespit ise, erken boşalmanın doğuştan mı, yoksa sonradan mı olduğunu bilmektir. Doğuştan gelen erken boşalma sorunlarında lokal bir müdahale söz konusu değildir. Bu kişilerde genellikle antidepresan kullanımı ile sorunu çözme yoluna gidilmektedir. Bu yöntemin ne kadar işe yaradığı ise meçhuldür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma sorunlarında ise bu durumu çözmek çok basittir. Birçok etkin yöntem bulunmaktadır. Örneğin; Psikolojik destek alınarak, bunun yanında cinsellik sırasında cinsel hassasiyeti azaltacak kremler kullanmak etkili bir çözümdür. Ayrıca bu kişilerde ilaç tedavisi de etkili olmaktadır.

Hipnoterapi Sonrası Erken Boşalma Tekrarlayabilir mi?

Öncelikle tedavi süreci sadece erkeğin yaptıklarına bağlı değildir. Sonuçta cinsellik iki kişi arasında yaşanan bir durum olduğundan dolayı, kadın partnerin de konu hakkında bilgi sahibi olması ve ilaç tedavisi dışında psikolojik destek alan erkeğe cinsellik sırasında yardımcı ve anlayışlı olması gerekmektedir. Tedavi sürecine devam etmek, belli bir zaman sonra süreci sekteye uğratmak, verilen ilaçları kullanmayı bırakmak, partnerin yardımcı olmaması, erken boşalma durumunun tekrarlanmasına neden olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki en etkili tedavi yöntemi kadın ile erkeğin birlikte yürüttüğü, psikolojik desteğe ve ilaç kullanımına bağlı tedavi yöntemidir. Kadın ve erkek bu süreci beraber yönetmek için hekime başvurmalıdır. Gerekli telkin ve ödevleri beraber yerine getirerek, cinsellik sırasında ki haz alma yöntemlerini değiştirebilirler. Bir süre sonra kişi erken boşalmayı kontrol edebilir duruma geldiğinde ilaçlar bırakılabilir.

Hipnoterapi ile Psikoterapi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş