hipnoterapi-ile-iktidarsizlik-tedavisi

Hipnoterapi ile İktidarsızlık Tedavisi

Günümüzde birçok kişi cinsel açıdan sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların başında da erkekler için iktidarsızlık sorunu gelmektedir. Genelde belli bir yaştan sonra görülmeye başlayan iktidarsızlık sorununu birçok açıdan irdeleyebiliriz. Erkeklerin cinsel birleşme esnasında penislerinin sertleşmemesi yani ereksiyon olmaması ya da sertleşse bile belli bir süre sonra orgazm olamadan tekrar sertliğini kaybetmesi iktidarsızlık olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde çok yaygın bir cinsel sağlık sorunudur. Erkeklerin %25’inde iktidarsızlık sorunu gözlemlenmektedir. Özellikle erkeklerde büyük özgüven kayıplarına neden olarak sosyal hayatı ve psikolojiyi kötü yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Birçok kişi doğal afrodizyak etkili besinle tüketerek ya da cinsel gücü arttırıcı, ereksiyon sağlayıcı ilaçlar kullanarak bu soruna geçici çözümler bulsa da, uzun vadede çözülemeyen sorunlardan biridir. Kadınlarda en büyük korku nasıl vajinismus ise, erkeklerde iktidarsızlıktır. Özellikle evlilikler de ciddi sorunlara neden olduğu hatta boşanmalara varan sonuçlar doğurduğu gözlenmiştir. Sonuç itibari ile bu durum erkeği etkilediği kadar, kadını da etkilemektedir ve sadece erkeğin tatmin olmaması değil, kadının da tatmin olamaması söz konusudur. Mutlu bir evlilik için sağlıklı bir cinsellik önemlidir. Ülkemizde bu sorundan mustarip olan erkeklerin çoğu profesyonel yardım almayı reddeder. Ataerkil toplumda yaşadığımızdan dolayı bunu bir gurur meselesi yapmaktadırlar. Hâlbuki her insanın başına gelebilecek sık görülen bir rahatsızlıktır. Utanmadan, sıkılmadan bu konuda hekim yardımı almak gerekmektedir.

Yaş Gruplarında İktidarsızlık

1.Gençlerde İktidarsızlık

Gençlerde görülen iktidarsızlığın temel sebeplerinden biri, cinsel deneyimlerinin azlığı ve aynı zamanda kaygı ve heyecandır. Özellikle karşısındakini tatmin edememe korkusu, kendini ispatlama, rezil olma, mutlu edemeyeceğini düşünme, özgüven eksikliği gibi sorunlar beraberinde ereksiyon problemlerini getirmektedir. Genç yaşlarda ki cinsel tecrübe eksiği partnerin hamile kalacağı korkusu ile kondom kullanmak, iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Bunun dışında porno filmlerde ki cinsellik ile gerçek hayatta ki cinselliğin aynı olduğu yanılgısının vermiş olduğu hayal kırıklığı da iktidarsızlığın sebeplerinden biridir. Bunun dışında cinsellikle alakalı net bilgilere ulaşılamaması, cinselliğin çift taraflı olması gerektiğini bilmeme, empati kuramama durumunda kişi kişisel rahatlamasını gözetir ve karşı cinsin orgazmını önemsemez. Bu durumda erken boşalma ve zamanla iktidarsızlaşmaya neden olmaktadır.

2.Orta Yaşta İktidarsızlık

İlerleyen yaşla beraber olgunluk çağlarına gelindiğinde kişiler hayatın gerçekleri ile boğuşmaya başlar. Çok fazla çalışmak, yoğun stres, ağır işlerde bedensel olarak yorulmak, içki ve sigara kullanımı, bunun dışında çeşitli uyuşturucuların alımı da iktidarsızlıklara yol açar. Sağlıklı beslenmemekten kaynaklı yeme bozukluklarına bağlı şeker hastalığı, obezite, kansızlık, gibi rahatsızlıklar yine iktidarsızlığa neden olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde aile fertlerinden birinin kaybı ya da bunun gibi, insan hayatını doğrudan etkileyecek birçok travma yaşamak da iktidarsızlığa neden olmaktadır. Kaygı, kendini güvende hissetmeme, bulunduğu ortamda mutlu olamama, insanlara karşı güvensizlik gibi birçok negatif durum iktidarsızlığı tetiklemektedir

3.Yaşlılıkta İktidarsızlık

Yaşlanmaya başladığımızda vücutta ki hücreler artık daha yavaş yenilenmeye hatta yenilenmeyi bırakmaya başlar. Buda dolayısı ile organların yenilenmesini ve eski performansını göstermesini engeller. Penis de bu organlardan biridir. Yaşlılık la beraber, cinsel birliktelik sırasında ki ereksiyon süreleri düştüğü gibi, tamamen ereksiyon durumu ortadan kalkabilir. Yaşlıların çoğunda damar daralmaları ve damar tıkanmaları ortaya çıkabilir. Penis tüm sinirlerin birleştiği noktalardan biri olduğundan dolayı kalp bu bölgeye yeterince kan pompalayamadığı için ereksiyon durumuna geçemez. Ayrıca yaşlılıkla beraber vücudun hormon salınımı da düşer, bu da iktidarsızlığın başka önemli bir sebebidir. Bunun dışında yaşlanan kişinin öncelikleri değiştiğinden, cinsel istekte azalmaya bağlı ereksiyon olamama durumu ortaya çıkabilir. Günümüzde belli bir yaşın üzerinde ki kişiler cinsel uyarıcı haplar kullanmaktadır ve bu bir sektör haline gelmiştir. İktidarsızlık oranının en yüksel olduğu yaş grubu 50 ve üstü olarak kabul edilmektedir. Bu yaş aralığında ki birçok kişi tıbbi destek almadan ereksiyon olamama sorunundan kolayca kurtulamaz. Ayrıca düzgün beslenen, spor yapan, sigara içki gibi kötü alışkanlıklardan uzak duran yaşlılarda ereksiyon problemi diğer yaşlılara göre daha az gözlenmektedir.

İktidarsızlığın Belirtileri

Penisin cinsellik sırasında çalışma sistemi şu şekildedir. Peniste üç tane çubuk bulunur, penisin baş kısmında bulunan sinirler uyarılarak beyne sinyal gönderir. Beyin ise kalbin daha hızlı bu bölgeye kan pompalamasını sağlar. Peniste bulunan, çubukların desteği ile penis ereksiyon olur ve sertleşir. İktidarsızlık probleminin ilk göstergesi de, cinsel ilişki sırasında kişi uyarılmasına rağmen ereksiyonun gerçekleşmemesidir. Bazı durumlarda, çevresel veya psikolojik faktörlerden dolayı bu yaşanabilir. Bir defa yaşandıysa normaldir. Fakat sıklıkla yaşanan bir durumsa bunu ciddi bir belirti sayabiliriz. Bazen kişi mastürbasyon yaparken kolayca ereksiyon olabilirken, cinsel birleşme sırasında ereksiyon olamaz. Bu tip durumların sebebi ise tamamen psikolojiktir. Bu tarz iktidarsızlıklar zaman içerisinde düzelir.

Hangi İktidarsızlık Problemi Hipnoterapi ile Tedavi Edilebilir?

Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerde ilaç kullanımına bağlı iktidarsızlık da görülebilir. Örneğin ağır şizofreni hastalarında yoğun anti depresan kullanımına bağlı iktidarsızlık sorunları baş gösterir. Çocukken cinsel tacize uğramış erkek çocuklarında, ilerleyen yaşlarda iktidarsızlık görülebilir. Ayrıca ilk cinsel deneyimlerinde başarısız olan ve karşı cins tarafından aşağılanan kişilerde ereksiyon olamama durumu yaygındır. Ayrıca yine çocukken yaşanan psikolojik travmalar normal cinsel birleşmede ereksiyon olamazken, şiddet eğilimli cinsel birleşme denemelerinde bu kişilerde tam anlamıyla ereksiyon gerçekleşmektedir.

Hipnoterapi ile Vajinismus Tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş