hipnoterapi-ile-nasil-kilo-verilir

Hipnoterapi ile Nasıl Kilo Verilir?

Hipnoz bilinçaltına açılan kapıdır. Hipnoterapi, bilinçaltındaki olumsuz duyguları temizleyerek kalıcı ve sağlıklı zayıflamanızı sağlar. Fazla kilolu olmak pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bazı insanlar çocukluktan beri sağlıksız beslenme alışkanlığı edinmişlerdir. Bazıları da duygusal problemler yüzünden aşırı yiyor olabilir. Çok azının da hormonal problemleri (hipotiroidi-guatr hormonu azlığı, Cushing hastalığı gibi) olabilir.

Yapılacak bazı tahlillerden sonra, hormonal nedenler varsa tedavileri ile birlikte hipnoterapi seanslarına başlanır. Kontrolsüz yemenin asıl nedenleri bilinçaltında gizlidir. Kontrolsüz yemenin altında aslında duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarımız yatar. Stres, gerginlik, endişe, suçluluk, kızgınlık gibi olumsuz duygular, aşırı yemeye neden olur.

Yemekle bu olumsuz duyguları bastırmaya çalışırız. Öte yandan yemek yeme keyifli bir şeydir ve bununla ilgili çocukluğumuzdan beri bilinçaltımızda olumlu anılar mevcuttur. Bu durumda bilinçaltı bu anları daha sık yaşatmak için size yedirtir. Anne babayı memnun etmek, kızdırmamak için yedirtir. Ya da içindeki değersizlik duygusuna bir yanıt olarak yedirtir. “Madem kendini değersiz hissediyorsun, kendini beğenmiyorsun, ben de sana yardım edeyim” der ve çılgınca yedirerek sizi şişmanlatır.

Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanızı nasıl sağlar?

Diyetin bilinçaltındaki diğer anlamı, “kıtlık var” düşüncesidir. İnsanlık tarihi açlıklar ve kıtlıklarla doludur. Birçok kavim açlıktan, kıtlıktan yok olmuştur. Siz diyet yapmaya başladığınızda bilinçaltınız bunu “kıtlık” olarak algılar ve sizi hayatta tutmak için bir savunma mekanizması olarak metabolizmanızı düşürür. Diyette veya oruç tutarken duyulan halsizliğin, uyuklama halinin nedeni budur.

Metabolizmanız azalınca yenilen besinlerin yakılması yavaşlar. Ayrıca diyetin başlarında verilen aldatıcı kilonun çoğu vücut suyudur, ama bu su atımı hayatla bağdaşmayan noktaya gelip durduğunda, sizin kilo vermeniz de durur. Moraliniz de bozulur ve siz tekrar yemeye başlarsınız. Buradaki esas tehlike, yavaşlamış olan metabolizmanızdır. Böylece yenilenler yağ olarak tekrar birikir ve siz rejimden daha fazla kilo almış olarak çıkarsınız. Ne kadar güçlü diyet, o kadar daha fazla geriye kilo almadır.

Hipnoz, beslenme alışkanlıklarınızla ilgili hedeflere ulaşmak ve bu hedefleri korumak için çok etkili bir yöntemdir. Rejim, diyet sözcükleri bilinçaltı için çok sevimsizdir. Yemekten zevk aldığınız yiyecekleri bırakmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu yüzden rejim yapmayı sevmeyiz ve bir işkence olarak görürüz. Bilinçaltımızın temel özelliği ‘’Zevke koş, elemden kaç!’’ düşüncesidir. Diyetin anlamı bilinçdışında işkence olduğundan, bundan kaçar ve bütün rejimler daha fazla kilo almakla sonuçlanır.

Sosyal Medyada Paylaş