cinsel-terapi-nedir

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik yalnızca, erkekle kadının cinsel birleşmesi olarak görülmemelidir. Cinsel birliktelik sağlıklı iki bireyin duygusal, iletişimsel, birbirine yakınlaşmaları ve aşkı da ifade etmektedir. Cinsel ilişkinin temelinde insanları ruhsal ve fiziksel anlamda mutlu etmesi yatmaktadır. Bunun yanı sıra cinsel ilişkinin tek taraflı olmaması, her iki tarafında cinsel birlikteliği arzu etmeleri gerekir. Bireyler cinsel kimliklerini küçük yaşlarda kazanırlar. Fakat cinsellik hakkında edinilmesi gereken bilgiler, yanlış ve geç zamanda öğrenilmektedir.

İçinde bulunduğumuz toplumda cinselliğin ayıp, yasak ve korkulu bir şekilde anlatımı bireyler üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle birçok kişi, cinselliği kendi isteği üzerine değil adeta bir görev veya sorumluluk gibi görerek yaşamaktadır. Yaşan bu olumsuz durumlar, birçok çiftin cinsel birliktelikleri üzerinde olumsuzluğa yol açmasına neden olmaktadır. Cinsellikte ortaya çıkan sorunlar ise kadın ve erkekte genel olarak aynı sorunlara yol açmaktadır. Cinsellikte yaşanılan sorunların temelinde ise dini ve ahlaki inanç, cinsel kimlik sorunları, cinsel tacizler, cinsel performans kaygısı, kişilik ve psikiyatrik sorunlar yer almaktadır.

Cinsellikte geçmişte yaşanılan sıkıntılara bağlı oluşan sorunlar ise, cinsel terapi ile çözümlenebilmektedir. Cinsel terapi hakkında detaylı bilgiler içeren makalemize, gelin birlikte göz atalım.

Cinsel Terapinin Amacı

İnsanların ruhsal ve bedensel olarak mutlu olmasının temelinde, cinsel hayatlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi yatmaktadır. Fakat cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen sebeplerden kaynaklı olarak, bireylerin mutsuzluğu ve tatminsizliği gündeme gelecektir. Böyle durumlarda ise mutlaka, oluşan cinsel rahatsızlıkların altında yatan neden bulanarak çözülmelidir. Buda yalnızca cinsel terapi ile mümkündür.

Cinsel terapi ise ilk kez 1960 yılında, araştırmacı Forscher William ve Virginia Johnson tarafından uygulanmıştır. Cinsel terapi ile bireylere cinsel temasın doğru yapılması hakkında bilgiler aktarılır. Cinsel terapiye ek olarak, daha fazla başarı elde edebilmek için evde yapılacak alıştırmalarında aksatılmaması gerekmektedir. Cinsel problemlerin ilaçlı tedavi veya cerrahi müdahale ile giderilmesi mümkün değildir. Bunun yerine cinsel terapiden ve diğer psikoterapik yöntemlerden mutlaka yardım alınması gerekmektedir.

Cinsel Terapinin Nedenleri

Cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyen fonksiyon bozuklukları ilaç ve uyuşturucu kullanımı, bedensel veya ruhsal nedenlere bağlı oluşabilmektedir. Öncelikli olarak oluşan fonksiyon bozukluklarının bedensel ya da ruhsal mı olduğunun tespitini yapmak gerekecektir. Örneğin kişilerdeki istek, tatmin ya da tahrik duygularının eşleriyle birlikteyken olmaması fakat kendi kendilerini tatmin ederken hiçbir problem yaşamaması, problemin ruhsal kaynaklı olduğunu gösterecektir. Cinsel birliktelik sırasında oluşan olumsuz bir durum sonucunda, bireylerin aynı şeyleri tekrar yaşama durumunu beklemesi ve kendini baskı altında hissetmesi, durumu kısır bir döngü içine sokacaktır.

Cinsel terapinin amaçları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Utanç ve korku duygularının yok edilmesi
  • Cinsel performans baskısı giderme
  • Bireylerin bedenlerini algılaması
  • Cinsel ihtiyaçlar konusunda oluşan yanlış anlayışın düzeltilmesi
  • Cinsel partnerle ilgili olan sorunların giderilmesi
  • Cinsel anksiyetenin azaltılması

Cinsel terapi sırasında çiftlerin birlikte seks hakkında konuşabilmeyi de öğrenmeleri gerekmektedir. Kendi istek ve arzularını kolayca dile getirebilmeleri ve kendilerini özgürce ifade etmeleri, sorunun çözümünde başarı sağlayacaktır. Çoğu kişi için cinsellik üzerine konuşmak ve arzularından bahsetmek hala bir tabudur. Bunun yanı sıra günlük yaşamda yaşanılan stres, yorgunluk ve baskı ile birlikte cinsel hayatın sekteye uğradığı görülmektedir. Üzerine eklenen kulaktan dolma yanlış bilgileri korku ve içsel kısıtlamalarla birlikte cinsel hayatın sağlıklı bir şekilde yaşanması mümkün olmamaktadır.

Cinsel Terapi Seansları

Cinsel terapiye başlamadan önce, her bireyin seanslar hakkında yaşamış olduğu birçok çekince bulunmaktadır. Özellikle cinsellik gibi tabu haline gelmiş bir konuyu farklı bir kişiye anlatmak kolay bir durum değildir. Fakat cinsel sorunların çözülmesi için, bir uzmandan mutlaka yardım almak gerekmektedir. Cinsel terapi sırasından anlatılan her bilgi, yalnızca terapist ve danışan arasında gizli kalmaktadır. Bu yüzden yaşanılan sorunların, bireyler tarafından utanmadan ve kendini kısıtlamadan anlatılması, sağlıklı bir cinsel hayatın geri kazandırılması konusunda fayda sağlayacaktır. Cinsel terapiler, terapist ve evde yapılan alıştırmalar ile birlikte yürütülerek yapılmaktadır.

Cinsel terapideki asıl amaç, terapist ile danışan arasında doğru bir iletişim kurulmasıdır. Seans sırasında danışana genellikle cinsel ilişkide yaşanan engeller, nasıl yaşandığı, sorunların düzeltilmesi için yapılması gerekenler hakkında soru ve bilgi aktarımı yapılmaktadır. Buna ek olarak terapist ile birlikte var olan sorunların aşılması konusunda çözümler bulunmaktadır. Cinsel terapiye sorunun yaşandığı cinsel partner ile birlikte katılmak, sorunun çözümlenmesi konusunda oldukça etkili olacaktır. Elbette cinsel terapileri tek başına almak ve tek başına çözümlemek, tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

Cinsel terapiye ek olarak verilen alıştırmaların yapılması da, sorunların çözümünde oldukça etkilidir. Bu yüzden cinsel partner ile yaşanacak birliktelik sırasında, tahrik edici ve erotik ortamın tekrar oluşturulması için, terapist tarafından uygun görülen alıştırmaların evde uygulanması gerekmektedir. Bu sayede terapi esnasında konuşmaya dökülen tüm sorun ve çözümler, alıştırmalarla birlikte fiilinde gerçekleştirilmiş olunur. Alıştırmaların yapılabilmesi için, uygun zamanın belirlenmesi ve bireylerin buna hazır olmaları gerekmektedir. Ancak bu sayede, evde yapılan alıştırmalardan başarı elde edilmektedir.

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş