esime-nasil-yardimci-olabilirim

Eşime Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Erkekler Eşlerine/Partlerlerine Vajinismus Konusunda Yardım Etmek İçin Ne Yapabilirler?
Erkekler eşlerine/partnerlerine vajinismusu başarılı bir şekilde yenme sürecinde birçok şekillerde yardım edebilir.

Vajinismus sadece kadının sorunu değil, çiftin sorunudur. Erkekler, vajinismus hakkında kendilerini eğitip eşlerine karşı duygusal bakımdan destekleyici olarak, eşlerinin daha olumlu olmalarına ve tedaviyi daha çabuk bitirmelerine yardım edebilirler. Soruna katlanmak zor olabilir ama vajinismus çaresiz değildir. Durum bir kez teşhis edilip tedavi başladığında sonuç büyük bir olasılıkla başarı olacaktır. İşte erkeklerin eşlerine yardım etme yollarından bazıları

Destekleyici olmak – Teşvik ve karşılıklı saygıyı temel alan destekleyici, sevgi dolu bir ilişki, bir kadının tedavi programını uygulaması için harika bir ortam oluşturur. Bir kadının tedavi süresince yalnız kalması fiziksel ve duygusal bakımdan tüketici olabilir. Erkekler eşlerini teşvik edip onları desteklediklerinde, kadının başarı şansı artar. Destek bir kadının başarısında en önemli faktörlerden biridir. Erkekler tedavi sürecine nasıl katkıda bulunurum diye, eşlerine ne istediğini sormalıdırlar.

Başarıyı kutlamak – Erkekler için ufak bir adım gibi görünen şey, vajinismus tedavisini uygulayan kadınlar için dev bir zafer olabilir. Erkeklerin eşlerini yemeğe götürmeleri, onlara küçük bir hediye almaları, bir tebrik notu yazmaları kadınları süreç içinde teşvik edebilir. Erkekler eşlerinin ilerlemelerine ilgi ve heyecan gösterdiklerinde, bu durum kadınların tedaviye devam etme konusunda motive olmalarına yardımcı olur.

Olumlu ve sabırlı olmayı sürdürmek – Erkekler, eşlerinin stres ve başarısızlık duygularını arttırabilecek baskı ve olumsuzlukları yansıtmaya yatkındırlar. Erkekler umutlu ve dengeli bir bakış açısını koruyarak, olumlu ve sabırlı bir tutum sürdürmeye çalışmalıdırlar. Kadınların kendilerini zayıf ya da savunmasız hissettikleri dönemlerde, erkeklerin güçlü olmaları veya görünmeleri, kadınların kendilerini daha güvende ve umutlu hissetmelerine yardımcı olan emin bir ortam yaratır.

Seks hayatını sürdürmek – Cinsel hayattan tamamen uzak durmak genelde ilişki sorunlarını arttırır ve sorunları daha da kötü yapar. Bu durum korku, utanç, suçluluk ya da reddedilme duygularını biriktirmeye yol açar. Erkekler eşleriyle birbirlerine zevk vermenin alternatif yollarını arayarak, geçici olarak cinsel birleşmesiz ama devam eden, gerçekleştirilebilen bir seks hayatı sürdürmeye çalışabilir. Vajinismusun olumlu yönlerinden bir tanesi de, çiftlerin birbirlerini daha önce hiç düşünmedikleri başka biçimlerde memnun etmeyi öğrenmelerini sağlamasıdır. Vücuda erotik bir şekilde dokunmak ve elle uyarma gerginlikleri azaltabilir ve güven oluşturabilir.

Fazlasıyla pasif bir hale gelmemek –Erkeklerde cinsel ilişkide bulunma çabaları başarısızlığa uğradığında, daha fazla üzüntü çekmemek için bu arzularını içine atarlar. Eğer erkekler fazlasıyla pasif olup kendi ihtiyaçlarını savunamazlarsa, eşlerinin tedaviyi ertelemesine izin verirler. Zaten vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Kadınlar çeşitli nedenler öne sürerek tedaviyi ertelemeye çalışırlar. Bu konuda erkekler sakin ama kesin bir tavır sergileyip tedaviyi teşvik etmeleri çok iyi olacaktır. Cinsel öğesi olmayan evlilikler genelde her iki eş için de ağır bir yüktür. Bu sorunu düzeltip bu konuda iyileştirme getirmek için hiçbir şey yapılmazsa, duygusal travmalar ve boşanmaya kadar gidebilen ayrılıklar meydana gelebilir. Bu yüzden en kısa sürede eşlerini ikna ederek, tedaviye bir an önce başlanmasında çok fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş