hipnoz-hakkindaki-mitler

Hipnoz Hakkındaki Mitler

Hipnoterapi, psikoterapide hipnoz kullanılmasıdır. Örneğin, hipnoz altında bilişsel terapi kullanıyorsanız, bu terapiye “Bilişsel Hipnoterapi” denir. Çoğu hipnoterapist, hipnoz altında analitik tedavi yöntemlerini başarıyla kullanmıştır. Bu nedenle, hipnoz tüm tedavi yöntemlerinde kullanılabilecek, tedaviyi hızlandıran, kolaylaştıran ve rahat ettiren bir yöntemdir. Örneğin, bir uçuş korkusu için hipnoterapi kullanılabilir. 

Davranışsal bir yöntem tedavide çok etkilidir. Ancak bunun gerçekleşmesi için, bu kişinin uçağa binmesi gerekir. Bu tip korkularla karşılaşıldığında simülatörlerde deneme yapılabilir. Hipnozda hayal gücü olan deneyimli bir hipnoterapistin yardımı ile hayal gücünüzü her yerde kullanabilirsiniz ve bu korkuyu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Hipnoz Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

  1. Hipnoz deneyimli uzmanlar ve araştırmacılar tarafından kullanıldığında tehlikeli bir uygulama değildir.
  2. Hipnoz yeteneği zayıflık veya düşük zeka göstermez. Aksine, zeki ve eğitimli insanlar daha hipnotize edici olabilir.
  3. Hipnoz uyku değildir.
  4. Birçok danışan hipnozu olaylara odaklanmak, transseksüel bir deneyim olarak tanımlamaktadır.
  5. Hipnoz, katılımcının becerilerine ve kabiliyetlerine ve ayrıca hipnotik yeteneğe bağlıdır.
  6. Hipnoz altında iken hipnotik indüksiyon, hafif artan bir duyarlılıktır.
  7. Doğrudan hipnotik teknikler dolaylı öneriler kadar etkilidir.
  8. Danışanlar davranışlarını kontrol etme, telkinlere cevap vermeyi reddetme ve hatta aykırı davranma yeteneklerini korur.
  9. Bir seans sırasında hatırlamadaki başarısızlık (amnezi) çok nadirdir.

Mutlak kontrendikasyonlar çok azdır. Akut psikoz gibi paranoyak akıl hastalıkları için de ek bir yöntem olarak kullanılabilir. Ciddi zihinsel gerilik ve demans için kullanılmamalıdır.

Hipnoz Tedavi Değildir

Hipnoz, bir tedavi şekli değil, tedaviye yardımcı bir tekniktir. Terapistin başa çıkamadığı sorunlar için sihirli bir tedavi olarak görülmemelidir. Geleneksel kural şudur:  Hipnoz olmadan tedavi edilemeyen bir durum, hipnoz ile tedavi edilemez. Herkes hipnoz yapabilir, ancak hiçbir hipnotist eğitimini veya uzmanlığını almamış olduğu bir alan için hipnoz tedavisi uygulayamaz. Böyle bir girişim tüm dünyada etik dışıdır. Bu nedenle, psikiyatrik bozukluğu olan danışanları, psikolog olmayan bir hipnotistin tedavi etmesi mümkün değildir. 

“Seansta tüm problemlerim çözülecek ve siz gevşeyip rahatladığınızda her şey iyi olacak.” gibi düşünceler yanlıştır. Bu beklenti ile sorunların küçümsenmesi veya bir seansa çok fazla semptom ortaya çıkar. Ne yazık ki, bu beklenti herhangi bir ilaç tedavisi ya da herhangi bir psikoterapi yöntemi ile doğrulanamaz. Psikolojik ve psikiyatrik tedavi en az birkaç seans sürer. Hızlı bir cevap beklenirse, umutsuzluklar ortaya çıkabilir. Arzuya, yatırıma ve sabra ihtiyacınız vardır.

Psikoterapi İle Hiçbir Şey Değişmez mi?

Umutsuzluk, psikoterapi ve yoğun beklentilerin karşı tarafındadır ve içsel değişim, devalüasyon ve zayıf görme gücü yüksektir. Depresif ve ümitsiz insanlar bir psikoterapistin yardımı ile de iyileşemez. Öncelikle istek kişinin kendi içinde başlamalıdır. Psikoterapide amaç, kişinin dış dünyadaki sorunlara çözüm bulmasına, nesnelere ve hayata odaklanmasına, kendi iç dünyasını anlamasına ve normal gelişime engel olan sorunlardan kurtulmasına yardımcı olmaktır.

Pasif kalmak isteyen, terapiye katılmak istemeyen, terapist tarafından yapılacak her şeyi yapmak isteyen insanlar hayatındaki birçok şeyi değiştirebilir. Terapiyi mekanik bir çalışma olarak düşünenler, kendi iç dünyalarının kötü bir kısmının veya unutmak istedikleri kötü bir anın, hipnoz ile değiştirilebileceğine ve iyileşebileceğine inanırlar. Hipnoz bilinçaltına itilen ve hatırlanamayan bilinçdışı hatıraların dışa çıkmasına izin verir. Kişi ne kadar aktifse ve ne kadar fazla işbirliği yaparsa, terapinin kalitesi o kadar iyi olur. 

Psikoterapide % 100 İyileşme Garantisi Var mıdır?

Psikoterapi sürecini başarıyla tamamlamak için etkili olan birçok bilinçli ve bilinçsiz faktör vardır. Hiç kimse size % 100 düzelme ve zaman garanti edemez. 3 seansta tamamen iyileşeceksiniz gibi talepler sahtedir. Bu kadar iddialı sözler ve vaatlerle karşılaşırsanız, hipnoz tedavisi ile ilgili daha dikkatli olmalı ve onlara inanmamalısınız. 

Hipnoz ile cinsel terapi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş