hipnoz-ile-cinsel-terapi

Hipnoz ile cinsel terapi

Hipnoz ile cinsel terapi; farklı yöntemler ile tedavi edilemeyen cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde başvurulan başlıca yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bunun nedeni ise; tedavisi ertelenmiş cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinin oldukça zor ve uzun bir süreç gerektirmesidir.

Hipnoz; hipnoterapi içerisinde uygulanan, kişinin kendi isteği ile doktora bilinç kontrolünü sağlaması için güvenmesi ve bunun sonucunda uygun ortamda uygulanan seanslar ile gerçekleştirilmektedir.

Hipnoz ile Cinsel Terapi

Hipnoz ile cinsel terapi sürecine değinmeden önce psikolojik faktörler sebebi ile açığa çıkan cinsel fonksiyon bozukluklarından bahsetmek gerekmektedir.

Psikolojik nedenli cinsel fonksiyon bozukluklarının başında kadınların yaşadığı vajinismus gelmektedir. Cinsel ilişkiye girememe ya da ağrılı cinsel ilişki olarak da tanımlanan vajinismus; genellikle tedavisi ertelenen bir problemdir ve günümüzde hipnoz ile tedavi edilebilmektedir. Vajinismusun yanı sıra orgazm olamama y ada cinsel uyarılma bozukluğu gibi psikolojik temelli cinsel sorunlar da hipnoz ile çözüme ulaştırılabilmektedir.

Cinsellik özellikle Türkiye gibi kapalı toplumlarda tabu olarak kabul edilmekte ve hakkında konuşulması dahi ayıp olarak algılanmaktadır. Bu nedenle cinsel problemleri olan kişiler de baskı hissederek tedaviye başvurmayı ertelemekte ya da hiç başvurmamaktadır. Ancak tedavi edilmeyen cinsel problemler, ikili ilişkilerde ciddi problemlere, çeşitli psikolojik sorunlara ve sosyal çevrede birtakım uyum problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel problemlerin uygun ve nitelikli yöntemler ile tedavi edilmesi ve tedavide geç kalınmaması büyük önem taşımaktadır.
 

Hipnoterapi ile Çözümlenebilen Cinsel Bozukluklar

Hipnoterapi ile çözümlenebilen cinsel bozukluklar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Vajinismus
  • İktidarsızlık
  • Erken boşalma
  • Cinsel tiksinti bozukluğu
  • Geç boşalma
  • Cinsel isteksizlik
  • Cinsel kimlik çatışması
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Boşalamama

Yukarıdaki cinsel bozuklukların tamamı psikolojik temelli problemlerdir. Çeşitli metodlar ile tedavi edilebilen söz konusu problemlerde hipnoz ile tedavi uygulanması da mümkündür.

Hipnoz ile Cinsel Terapi Başarılı mıdır?

Cinsellik konusunun pek çok işi tarafından tabu olarak görüldüğünü ve konuşmaktan utanılan bir konu olarak kabul edildiğinden söz etmiştik. Bu nedenle çiftler problemlerini konuşarak ya da profesyonel destek alarak çözmek yerine ertelemeyi tercih etmektedir. Ancak bu durumda da çok daha ciddi problemler açığa çıkmaktadır.

Cinsellik problemi bu nedenle geleneksel cinsel terapilerde de oldukça zor bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bunun nedeni çiftlerin cinsellik konusunda konuşmak zorunda kalmalarıdır. Ancak hipnoz ile cinsel terapide kişiler konuşmadan ve bu sürece kendilerini dahil hissetmek zorunda kalmadan da çözüme kavuşabilmektedir. Yapılan araştırmalar geleneksel cinsel terapi yöntemlerine oranla hipnoz ile cinsel terapinin çok daha faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Hipnoz ile Cinsel Terapi Faydaları

Hipnoz ve cinsel terapi kavramları son yıllarda oldukça sık bir arada kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni ise cinsel problemlerin hipnoz yöntemi ile çok daha konforlu ve kısa sürede çözüme ulaştırılmasıdır.

Hipnoz ile cinsel terapinin faydalarına değinecek olursak; travmatik olaylara (taciz, tecavüz, şiddet) maruz kalan kadınlarda oldukça etkili bir uygulamadır. Bunun yanı sıra vajinismus gibi önemli cinsel fonksiyon bozuklarında oldukça kısa sürede birkaç seans ile başarıya ulaşılmaktadır.

Hipnoz ile Anksiyete Bozukluğu hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş