hipnoz-oncesinde-nelere-dikkat-edilmelidir

Hipnoz Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hipnoz, dikkat arttırmak için uyku ile uyanma arasında bir bilinç halidir. Hipnoz ile insan direncinin çoğu ortadan kaybolur ve kişi değişim dönemine girer. Zihin rahat olduğu için telkinleri daha açık ve daha aktif kullanmaktadır. Hipnozda, bilinç söylenenlere açıktır, fakat beden rahattır. Yani hipnoz bir gece uykusu değildir. Bu nedenle, hipnoz sırasında kişi olan biten her şeyi duyar. 

250 yıllık bir geçmişe sahip olan hipnoz, bir trans halidir. Kişinin hipnoz sırasında farkındalığı devam ettikçe, hipnoterapist eğer izin vermiyorsa sırlarını bilemez. Hipnoz, kişinin telkin alma ve istediği kişisel değişiklikleri yapması için bilinçaltını kontrol etme yeteneği kazanmasıdır. Bu durumda, hipnoz ile terapi danışanın isteği üzerine yapılır. Bununla birlikte, kişinin ahlaki değerlerini ihlal eden bir durum ortaya çıkarsa, kişi kendi isteği ile terapiyi bırakabilir. Hipnoterapi, terapötik amaçlar için kullanılıdır. Hipnoterapi yapacak olan kişinin psikolog veya doktor olduğundan emin olmak önemlidir. Çünkü hipnoz tedavisi sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. 

Hipnoterapi danışmanlık sırasında kullanılan bir takviye yöntemidir. Hipnoz tek başına geçerli bir yöntem ve tedavi değildir. İlk önce problem hakkında detaylı bilgi danışmandan alınmaktadır, daha sonra gerekirse hipnoterapi kullanılmaktadır. 

Hipnoz İle Neler Tedavi Edilebilir?

Hipnozdaki kişilik bozukluklarından kaynaklanan semptomlar yavaş yavaş yok edilebilir ve bu nedenle psikoterapiye destek olarak kullanılır. Bir insan kendine hipnoz ile güven geliştirebilir. Belirli bir endişe veya korku durumu varsa (örneğin, köpek korkusu, doktor kaygısı, muayene stresi), ortadan hipnoterapi ile kaldırılabilir. Ağrı azaltılabilir. Aslında, anestezi ilaçsız olarak bu hipnoz telkinleri ile verilebilir. Sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için de kullanılabilir. Zayıflamaya yardımcıdır. Geçmişin hatıralarının zihindeki yerleri değiştirilebilir. Motivasyon güçlendirilebilir, kaybedilen güç ve kişinin enerjisi açığa çıkarılabilir.

Kim Hipnoz Yapabilir?

Ülkemizde hipnoz öğretiminde birçok kurum ve uzman bulunmaktadır. Hipnoz yapmayı öğrenmek çok zor değildir. Ancak deneyim geliştirmek zordur. Hipnoterapistler konuyla ilgili geniş bir bilgiye sahip olmalıdır. Örneğin, anesteziye yardım için hipnoterapi kullanacak olan bir dişhekimi, ruh sağlığı için hipnoterapi uygulamamalıdır. 

Akıl sağlığı araştırması gerekiyorsa, bu terapi uzman bir psikiyatr, psikolog veya danışman desteği ile yapılmalıdır. Bir saat içinde hipnoz öğretilebilir belki ama hipnoz ile tedavi uzun saatler gerektirir (örneğin, yüz saat veya daha fazla). Bu nedenlerden dolayı, tedavi almak için kişinin uzmanlığı ve eğitim sertifikası hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Hipnozlu İnsanlar Uykuya Dalmazlar Mı?

Uyuduğumuzda biri gelir ve konuşura, sözlerinin ve ses tonunun bir anlamı yoktur; Çünkü onu duymuyoruz ve anlamıyoruz. Hipnozdayken, aklımız odanın, kelimelerin ve anlamların içindedir. Ayrıca uzman tarafından verilen telkinlere odaklanırlar. 

Bilinçaltımız öyle bir yapılandırılmıştır ki her insanın bilinci bir insan yüzü gibi benzersizdir. Bazen bir kişi, sorunun altında yatan korku yüzünden hipnoz yaptırmak istemez ya da bu tedaviye uygun görülmez. Tedavi için hipnoz kullanılırken, belirli koşullar oluşturulmalıdır. Ne olursa olsun, sadece bir trans halini oluşturmak için hipnoz seansı anlatılan tüm olayların bütünü olmalıdır.

Hipnoterapideki Telkinler Nasıl Seçilir?

Hiç şüphe olmamalı, hipnozun kullanılması gerektiğine alanın uzmanı ince analizler sonucu karar verecektir. “Belki / Muhtemelen / Mümkün” cümleleri hipnoterapi ruhuyla çelişir. İlham verirken istikrarlı ve otoriter olunmalı, ancak otoriter ve baskıcı olunmamalıdır. En iyi telkinler, danışanın ve hipnoterapistin, trans sırasında yaşadığı iç olayları keşfetmesini sağlayacak şekilde ifade edilen cümlelerdir. Tarafsız ve açık cümleler daha işlevseldir. Hipnoz, danışan adına fantezi yaratmaya çalışmamalı ve danışan tarafından çoğaltılan görüntüleri artırmak için önerilerde bulunmalıdır.

Hipnoz Hakkındaki Mitler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş