sertlesme-probleminin-kaynagi-nedir

Sertleşme Probleminin Kaynağı Nedir?

Erektil disfonksiyon sorunu, ereksiyonu sürdürememe veya bir ereksiyonu destekleyememe yeteneğidir. Erektil disfonksiyon veya daha yaygın adıyla iktidarsızlık birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir.

İktidarsızlık nadir görülen bir sorun değildir ve özellikle stres olmak üzere birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Toplumda sıkça karşılaşılan sertleşme sorunu, ciddi psikolojik sorunların yanı sıra ciddi bir hastalık belirtisi de olabilir.

Ereksiyon Nedir?

Ereksiyon, penise kan akışından kaynaklanır. Kan akışına genellikle cinsel hayat ile ilgili yanlış düşünceler veya penis ile ilgili hastalıklar neden olur. Bir erkek cinsel olarak heyecanlandığında penisin kasları gevşer. Bu gevşeme, penis damarlarından gelen kan akışının arttırılmasına izin verir. Bu kan peniste cavernosa adı verilen iki kanalı doldurur. Kanallar kanla dolduğunda penis sertleşir. Ereksiyon kaslar kasıldığında ve biriken kan penis damarlarından akınca sona erer.

Erkeklerde iktidarsızlık, yukarıdaki nedenlerle ereksiyon sürecinin herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Örneğin, penisin arterleri düzgün şekilde açılacak ve kanın girmesini önleyecek kadar hasar görebilir. Bu durumda, bir iktidarsızlık sorunu ortaya çıkabilir.

Erkeklerde Sertleşme Nasıl Tespit Edilir?

Doktorunuz size belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Belirtilerinizin altta yatan hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için testler yapabilirler. Doktorunuzun kalbinizi ve ciğerlerinizi dinleyeceği, kan basıncınızı ve testislerinizi ve penisinizi izleyeceği bir dizi muayeneye hazırlanmanız gerekir. Ayrıca prostatınızı kontrol etmek adına iktidarsızlık için rektal muayene önerebilirler. Ek olarak, diğer koşulları ortadan kaldırmak için kan veya idrar testlerine ihtiyacınız olabilir.

Sertleşme Problemi Çeşitleri

İktidarsızlık sorunu farklı şekillerde ele alınabilir. Tüm uyaranlara rağmen, bazı hastalar sertleşme eylemlerini durduramazken, bazı hastalar penisin yumuşak olmasından şikayet edebilir. Yarı sertleşme dediğimiz bu sorun cinsel ilişkide başarısızlığa neden olabilir. Tedavi türüne bağlı olarak, tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Bu sorunu çözmek için uzman yardımı almanız gerekecektir. Tavsiye edilen ilaçların bilinçsiz kullanımı birçok farklı hastalığa neden olabilir, bu yüzden amatör bir tutum değil, profesyonel bir tedavi seçmeniz gerekir. Psikolojik bir sorun varsa, sorun kısa sürede tedavi yardımı ile çözülebilir.

Sertleşme Problemlerinin Nedenleri

İktidarsızlık problemlerinin birçok farklı nedeni olabilir. Psikolojik faktörlerin yanı sıra hormonal bozukluklar da bu soruna neden olabilir. Bir hastalığı tedavi ederken, hastalığın altında yatan nedenini belirlemek ve uygun tedavi yöntemini belirlemek gerekir. İktidarsızlık probleminin sebeplerinden biri, çiftler arasındaki uyumsuzluktur. Hoşunuza gitmeyen biri ile ilişkiye girmek ya da aldığınız ilişki esnasında aldığınız kötü bir koku bile sertlik sorununa neden olabilir, ancak bunu bir hastalık olarak düşünmek yanlış olur.

Kronik durumlardan rahatsız olabilirsiniz, ancak tekrarlayan sorunların yakında vücuttan uzaklaşacağını bilmelisiniz. İktidarsızlık sorunu bazen periyodik bir problem olarak ortaya çıkabilir.

Cinsel İktidarsızlık Geçici midir?

Çoğu durumda, iktidarsızlık belirtileri artabilir. Cinsel yaşamınıza kullanabileceğiniz bazı ilaçlar ve tedavilerle devam edebilirsiniz. Erektil disfonksiyon için pompa veya halka gibi bazı cihazlar cinsel iktidarsızlığın etkilerini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Cinsel iktidarsızlık erkeklerde yaygındır ve birçok olası nedeni vardır. Doktorunuzla iktidarsızlık belirtileri hakkında, zaman kaybetmeden konuşmalı, böylece tedavi planınıza altta yatan nedenleri görmezden gelmeden başlayabilirsiniz.

Erektil disfonksiyon 30 yaş üstü 5 erkekten 2'sinde önemli bir sorundur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yinelenen bir sorun olabilir veya birlikte olduğunuz kadının uyumu ile ilgili problemleriniz olabilir. Tükettiğiniz yiyecekler bile nedenlerden biridir. Tekrarlayan problemlerin tedavisi çok daha kolaydır.

Sertleşme ve Yaş İlişkisi

Erkeklerde iktidarsızlık sorunu yaşla birlikte artmaktadır.

60 yaşın altındaki erkeklerin yüzde 12'si,

60 yaşındaki erkeklerin yüzde 22'si,

70 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 30'u iktidarsızlık sorunu çekmektedir.

İktidarsızlık riskinin yaşla birlikte artmasına rağmen, iktidarsızlık sorunu yaşlandıkça kaçınılmaz da değildir. Yaşla birlikte, ereksiyon daha zor olabilir, ancak bu mutlaka bir iktidarsızlık problemi olacağı anlamına gelmez. Genel olarak, sağlıklı olduğunuzda cinsel işleviniz devam edebilir. İktidarsızlık sorunu genç erkeklerde de ortaya çıkabilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada iktidarsızlık için başvuran dört kişiden birinin 40 yaş altı olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmacılar sigara ve uyuşturucu kullanımının 40 yaşın altındaki genç erkeklerde, iktidarsızlığı etkilediğini bulmuşlardır. Genç yaştaki iktidarsızlığın nedenleri arasında yaşam tarzı çok etkilidir. 40 yaşın altındaki erkekleri içeren bir çalışmanın analizi, 40 yaşın altındaki erkeklerin yüzde 41'inde sigara içmenin bir iktidarsızlık faktörü olduğunu göstermiştir. Diyabet, en yaygın risk faktörüdür. 40 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 27'sinde diyabetik iktidarsızlık sorununa yol açmaktadır.

Stres Giderme hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş