vajinismus-egzersizleri

Vajinismus Egzersizleri

Size esas olarak Hipnoz teknikleri öğretilecek, kendi kendize hipnoz yapmayı öğrenerek olumsuz duygu ve düşüncelerin anlamını yeniden düzenleyeceksiniz. Böylece gevşeyerek kolayca başaracaksınız. Aşağıdaki egzersizler de başarmanıza yardımcı olacaktır:

Kegel Egzersizi

İdrarı tutup bırakma egzersizi de denebilir. İdrarı yaparken tamamen durdurma hareketini yaptığımızda vajinayı çevreleyen kasları kasarız. Çünkü bu kaslar idrar ve dışkıyı kontrol etmeyi ve vajinayı daraltmayı aynı anda yaparlar. Aynı şekilde idrar ve dışkı yaparken bu kasları gevşetiriz, aynı anda vajina girişi de gevşer.

Bu kasları anladığınıza göre idrar yapmadan 3 saniye kadar kasılı tutup, 6 saniye içerisinde gevşetin. Bu egzersizleri yaparak hem vajina etrafındaki kasları hissetmiş olursunuz, hem de kasılma yerine gevşemeye şartlanmış olursunuz. Yani kastığın gibi gevşetebilirsin. Bu kaslar normal şartlarda refleks olarak kasılan kaslar değildir, kontrolü her zaman için sizdedir. Sıradan zamanlarda kontrol edebiliyorsanız, cinsel ilişki sırasında da edebilirim fikrini bilinçaltınıza telkin ediyoruz.

Ayna Egzersizi

Bir ayna yardımıyla cinsel organların (dış dudak, iç dudak, klitoris, kızlık zarı, vajina girişi) incelenmesi, doğru bilgilenerek kaygılarınız azaltılacaktır.

Vajinismus egzersizleri ne kadar süreyle yapılmalıdır?

Vajinismus egzersizleri, genellikle haftada 1-2 kez yapılır ve her seans 30-45 dakika sürer.

Vajinismus egzersizleri neleri içerir?

Vajinismus egzersizleri, hem bireysel olarak hem de eşli olarak yapılabilir. Bu egzersizler; pelvik kas egzersizleri, solunum egzersizleri, vajina açma egzersizleri, vücut farkındalığı egzersizleri, cinsel ilişkiye hazırlık egzersizleri olarak sayılabilir.

Vajinismus egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismus egzersizlerinden bazıları şu şekilde yapılabilir;

Pelvik taban kaslarını bulmak için; idrarınızı yaparken kesmeye çalışın ve sonra tekrar bırakın. Ayrıca kasları daha uzun süre tutmaya çalışın ve kasılmalar arasındaki dinlenme süresini azaltın.

Vajinismus egzersizleri acılı mıdır?

Vajinismus egzersizleri ağrılı veya rahatsız edici değildir. Ancak, egzersizleri yaparken bazı kişiler kaslarının gevşemesinde veya kontrol altına alınmasında zorluk yaşayabilir. Bu durum sonucunda da hafif bir rahatsızlık hissedilebilir.

Vajinismus egzersizleri sonuç verir mi?

Vajinismus egzersizleri yaparken kişi kendini fazla zorlamamalıdır. Egzersiz hemen sonuç vermeyebilir. Ancak düzenli egzersizler sayesinde doğru sonuçlar alınabilir.

Vajinismus egzersizleri ne kadar sürede sonuç verir?

Düzenli olarak egzersizlerin yapıldığı takdirde genellikle birkaç hafta veya birkaç ay içinde sonuçlar görülmeye başlanır.

Sosyal Medyada Paylaş