vajinismus-hastasiyim-hamile-kalmak-istiyorum-acaba-cok-mu-gec-kaldim

Vajinismus Hastasıyım. Hamile Kalmak İstiyorum. Acaba Çok Mu Geç Kaldım?

Bir kadın çocuk istediği halde vajinismustan ötürü hamile kalamıyorsa, psikolojik olarak kendisini baskılanmış olarak hissedebilir.

Vajinismus; vajinal girişi engelleyen ya da çok zor bir hale getiren durumlar yaratır ve kadın çok istediği halde hamile kalamaz. Bir kadın vajinismusla ne kadar uzun süre birlikte yaşarsa, o kadar çocuk sahibi olup olamayacağını merak eder. Yaşlar ilerlediğinde çocuk sahibi olma konusundaki büyük özlem yıpratıcı bir hal alabilir. Kadınlar kendilerini çaresizlik içinde hissederler. Buna karşın vajinismuslu kadınlar başkalarına neden hamile kalamadıklarını açıklayamazlar. Aile ve dostların bu konudaki sorularını cevaplayamazlar veya yalan söylemek zorunda kalırlar. Kadının utanç, başarısızlık ve soyutlanma duyguları daha da artar. Bazı kadınların eşlerine ” Benden boşan, başka biriyle evlenip çocuk sahibi ol” şeklinde teklifler bile edebildiklerini görebiliyoruz.

Bizler bu baskıları anlıyor, zamanın hızla aktığını ve hamile kalmak isteyen çiftlerin çabalarını destekliyoruz. Ancak mümkün olduğunca kadınların hamilelik seçeneklerinden önce, vajinismusu yenme konusunda karar verip başlamalarını tavsiye ediyoruz. Vajinismus sorununu ortadan kaldırmak, daha rahat bir hamilelik geçirmeye ve daha sağlıklı evlilik ilişkilerine katkıda bulunur. Hamile kalma arzusu, kadınların vajinismus tedavi programını daha hızlı bir şekilde tamamlama konusunda büyük motive edici olur. İdeal olarak, makul bir zaman çerçevesi içinde vajinismusu yenmek ve acısız cinsel ilişkide bulunmak çiftlere daha güvenilir ve doğal yöntemlerle hamile kalma seçeneğini verir.

Hamile Kalmak İçin Alternatif Yöntemler

Hamile kalmanın vajinal birleşme olmadan alternatif yöntemleri mümkündür. Vajinismusu olan kadınların ya vajina girişine boşalım ya da rahim içi inseminasyon (İUİ) veya tüp bebek yöntemi gibi yöntemlerle gebe kalmaları mümkündür. Normal girişli cinsel birleşmeyle kıyaslandığında, alternatif tekniklerle hamile kalma şansı genelde daha düşüktür ve çok maliyetlidir.

Hamile kalmak konusunda alternatif yöntemlerden önce, vajinismusu yenmek en pratik ve uygun seçenek olur. Vajinismusu yenmek hayat değiştirir ve çiftin ilişkisini harika bir şekilde zenginleştirebilir. Çocuk sahibi olmadan önce vajinismusu çözmek, ilişkide vajinismusun devam eden stresi ve baskıları olmadan hamilelik, çocuk doğurma ve anne babalığın tadının daha çok çıkarılmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş