hipnoz-ile-alakali-yanlis-bilinen-10-bilgi

Hipnoz ile alakalı yanlış bilinen 10 bilgi!

Hipnoz ne demektir?

Hipnoz; Yunanca kökenli bir kelime olup uyku anlamına gelmektedir. Uyku ile uyanıklık arasında telkin almayı kolaylaştıran bir ruh hali olan hipnoz; hipnoterapi sürecinde uygulanmaktadır. Zihnin doğal durumu olarak kabul edilen hipnoz sürecinde kişi; terapistin söylediklerini duymakta, düşüncelerinin farkında olmakta ve seans sonrasında seans sürecini hatırlamaktadır.

Hipnotize ne demektir?

Hipnotize; hipnoz hali olarak tanımlanmaktadır. Bu süreçte kişi çok daha kolay ve konforlu bir şekilde telkin almaktadır. Özellikle hipnoza yatkın olan kişilerde yaşanan hipnotize sürecinde panik bozukluklar, depresyon gibi problemler çok daha konforlu bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Hipnoz ile sigara bırakma ya da hipnoz ile kilo verme de son yıllarda sıklıkla başvurulan yöntemler arasındadır.

Hipnoz geçici midir?

Hipnoz; alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Seans sürecinde kişi hipnotize durumunda olmakta ve seans bitiminde terapist kişiyi uyandırmaktadır. Uygulanış amacına göre seans sayısı değişkenlik göstermekle birlikte psikolojide hiçbir yöntem kesin çözüm üretmemekle birlikte süreç içerisinde iyileşme sağlanmaktadır.

Hipnozla terapi çeşitleri nelerdir?

Hipnozla terapi aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Geleneksel hipnoz
  • Nlp
  • Erickson hipnoz
  • Grup hipnoz
  • Oto hipnoz
  • İlaçla hipnoz

Hipnoz kimlere yapılır?

Hipnoz uygulamaları; söz konusu terapi yöntemini kabul etmiş olan kişilere uygulanabilmektedir. Aynı zamanda hipnoz motivasyonu yüksek olan kişilerde terapi süreci çok daha başarılı bir şekilde sürdürülmektedir.

Hipnoz uygulaması son yıllarda kilo verme, sigarayı bırakma gibi durumlarda da uygulanabilmektedir.

Hipnoz ile psikoloji tedavi edilir mi?

Hipnoz; tıbbi bir şekilde uygulanmaktadır.  1950’li yıllarda bu tedavi yöntemi psikoterapi yöntemi olarak kabul edilmiştir ve psikolojik problemlerin iyileştirilmesinde etkilidir.

Hipnoz nasıl bozulur?

Hipnoz, hangi hipnoz tekniğinin uygulandığına bağlı olarak farklı şekilde bozulmaktadır. Uyku ile uyanıklık arasındaki bilinç durumunu yaşayan kişi, terapistinin etkisi ile uyanmaktadır.

Hipnoz ne işe yarar?

Hipnoz; kişinin yaşadığı, hissettiği olumsuzlukların giderilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Önemli bir psikoterapi yöntemi olan hipnoz ile psikolojik problemler iyileştirilebilmekte, bilinçaltı sorunları giderilebilmektedir.

Hipnozun etkisi ne kadar sürer?

Hipnozun etkisi kalıcıdır. Bilinçaltında yerleşmiş olumsuzlukların iyileştirilmesi sonucunda aşırı yemek yeme, sigara kullanma ve benzeri davranışlar da son bulmaktadır. Hipnozun etki alanının beyin olması sebebi ile hipnozun etkisi de kalıcı olmaktadır.

Hipnozun kullanım alanları nelerdir?

Hipnozun kullanım alanları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Hipnoz işe anksiyete bozukluğu
  • Hipnoz ile panik atak tedavisi
  • Hipnoz ile sigara bırakma
  • Hipnoz ile kilo verme

Sosyal Medyada Paylaş