hipnozun-kullanim-alanlari

Hipnoz'un Kullanım Alanları

Hipnoz, bireyin bilincini aşarak bilinçaltıyla kolayca bağ kurmayı sağlayan bir yöntemdir. Hipnoterapi ise hipnoz anında kişilere uygulanan tedavi yöntemi olarak ifade edilmektedir. Birçok kişi hipnozdan çekinir ama gerçekte korkulacak gizemli bir durum bulunmamaktadır. Tüm bilimsel araştırmalar, hipnozun tedavi edici özelliğini, şüpheden uzak açık ve seçik bir şekilde ortaya koymaktadır. Bilinmesi gereken en önemli şey “hipnozun doğaüstü bir güç olmadığıdır”. Başka bir tanıma göre de hipnoz, “kişinin bilinçaltına inme ve onu yönlendirme” olarak tanılandırılabilmektedir. Hipnoz anı kişinin tamamen kendine odaklanma halidir diyebiliriz.

Hipnoz da kişi tamamen transa geçer. Transın kelime manası değişimdir. Hipnoz literatürü ise trans durumunu yarı uyur, yarı uyanık bir durum, kolayca yönlendirilebilen bir ruh hali olarak açıklar. Doğru telkin yöntemi ile kişi trans halinde kolayca tedavi edilebilmektedir. Hipnoz tekrara ve doğru yönteme dayalı bir tekniktir. Doğru uygulandığında ve seanslar sık tekrarlandığında kişinin bilinçaltında yaşadığı olumsuz durumları kalıcı olarak tedavi edebilmektedir. Hipnoz psikolojik sorunları bulunan kişilerde, savunma mekanizmasını aşıp bilinçaltına inebildiği için tedavide kolaylık sağlar. Tedavinin başarısında ise en önemli etken uygun psikoterapi ve hipnoz yöntemidir.

Hipnoz yöntemi bir sonuç olarak tanımlanmaz. Tedavi için kullanılan bir araçtır. Psikoterapi için uygun bilinçaltı durumunu hazırlar. Genelde hipnoz ilk seansta tanışma ve sorunları anlatma amaçlıdır. Kişinin psikolojik durumuna ve bir takım şartlara bağlı olarak seansların içeriği kişilerin ihtiyaçlarına göre değiştirilir.

Hipnoz Niçin Kullanılır?

Aslında hipnoz günlük hayatımıza yabancı bir durum değil. Birçoğumuz farkında bile olmadan gün içinde transa geçeriz. Hipnoz coğrafya ve kültürel farklılıklara göre başka isimlerle de adlandırılabiliyor. Reiki, biyoenerji, akapunktur ve son zamanlarda ülkemizde sıklıkla yaşanan cin çıkarma gibi birçok isimle adlandırılıyor. Tabi hepsinin yöntem ve amaçları farklı dolayısı ile sonuçları da farklı durumlar doğurabiliyor. Bu yüzden hipnozun sadece bilimsel olarak doğru kişiler ve doğru hastalara uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde kötüye kullanılma riski olabilir.

Hipnoz Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kilo Verme; Birçok diyet programını kullanıyorsunuz ve belki kilo da veriyorsunuz, tüm bu emeğin sonunda birden yeme krizleriniz geliyor ve kendinizi durduramayıp tekrar verdiğiniz kiloları fazlası ile alıyorsunuz. Bu durum ise psikolojinizi kötü etkiliyor ve hayatınızın her alanında sizi başarısızlığa sürüklüyor. İşte bu noktada hipnoz bilinçaltınızı da zayıflama konusunda hazırlayarak size yardımcı oluyor.

Korkular; Hepimizin korkuları olabilir, öyle ki çocukluğumuzdan gelen ve yetişkinlikte hala kurtulamadığımız çok basit korkular vardır. Bu korkular onları yenmediğimiz sürece hayatımızın ileri yıllarına kadar bizimle beraber gelirler ve hayatımızı zorlaştırırlar. Mesela karanlıktan korkma, böcekten korkma vb. gibi korkularımızı yenmekte hipnoz önemli bir yöntemdir.

Öğrenme Alışkanlığı; Birçok çocuk derslerine konsantre olmakta zorlanıyor yahut ders çalışmaktan bunalıyor. Dikkat dağınıklığı olan çok zeki çocuklar yeterli bilgiyi alamadığı için ileride ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu durumda çocuklarımız öğrenme açısından yetersiz kalıyor. Hipnoz öğrenme alışkanlığı kazanma konusunda alternatif bir yöntem olarak kullanılabilmektedir.

Sigara Bağımlılığı; Sigara kişiyi hem maddi hem de manevi olarak sarsan gereksiz bir araç. Öyle ki birçok hastalığın sebebi olduğu gibi, bağımlılık yaptığı için de özgüveni zedelemekte. Yıllarca sigara içtiniz ve belki de defalarca bırakmayı denemenize rağmen sigaradan kurtulamadıysanız hipnoz yöntemi size yardımcı olacaktır.

Özgüven; Çocukların ileride özgüven kazanabilmesi iyi bir eğitimden ve aile yaklaşımından geçmektedir. Fakat birçok ailede günümüz toplumunda çocuklar ile yeteri kadar ilgilenilmediğinden özgüven eksiği olan çocuklar ileride sıkıntı yaşamaktadırlar. Ayrıca eğitim sistemindeki yetersizlikler çocukların yeterli düzeyde bilgi alamamasına neden olduğundan dolayı çocuklarımızın özgüveni gelişememekte. Hipnoz yöntemi ile bu sorun çözülebilmektedir.

Cinsel Sorunlar; Erkeklerde ereksiyon problemleri veya kadında vajinismus gibi cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen ve hatta aile yaşantısını zedeleyen, birçok çiftin ayrılmasına sebep olan rahatsızlıklar hipnoz yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Alışkanlıklar; Tırnak yeme alışkanlığı, saç koparma, çeşitli istem dışı tikler birçoğumuzun hayatını özellikle toplum içindeyken kötü etkilemektedir. Kötü alışkanlıkları olan bu kişiler toplumdan kolayca soyutlanabilmektedirler. Hipnoz bu alışkanlıklardan kurtulmak için uygun bir yöntemdir.

İdrar Kaçırma: Özellikle çocuklarda ufak yaşlarda ağırlıklı olarak boşaltım sisteminde yer alan kasların gelişmemesinden veya psikolojik bir travma sonrasında oluşan altını ıslatma sorunu ile sık karşılaşılır. Bu sorunu aşmak için hipnoz etkili bir tedavi aracıdır.

Kimlere Hipnoz Yapılmaz?

İnsanların birçoğuna hipnoz uygulanabilmektedir. Tabi her tedavi yöntemi sonuç itibari ile her hastaya uygulanmaz. Uygulanabilecek hastaların dışında kalan ufak da olsa bir kitle bulunmaktadır. Hipnoz tedavisinde ise şizofreni, erken bunama, manik depresif bozukluk gibi biyolojik hastalıklara sahip kişiler bu yöntemden yararlanamaz. Hipnoz sadece belli başlı sorunların tedavisi için değil, aynı zamanda olumlu düşünme, rahatlama, kişisel motivasyon için de uygulanabilen bir tekniktir. Dolayısı ile sadece hastalıklar için uygulanan bir yöntem olarak görmemek gerekir.

Hipnoz Hangi Durumlarda Uygulanır? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş