kizlik-zari-hymen

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarı; Vajina ağzında ve vajinaya çepeçevre yapışık olan bir halkadır. Genelde yumuşak bir yapıya sahiptir ve ortasından adet kanının geçtiği bir delik vardır. Yani vajina girişini bir perde gibi kapatmaz. Kapattığı çok çok nadir bir durumunda (imperfore hymen), genç kızlıktan itibaren adet kanaması sürekli vajende birikir ve her adet döneminde kızlar adet olamamaktan, aşırı ağrıdan yakınırlar. Bu durum çok nadir görülür. Tanısı kolayca ve kısa sürede konulur.

Kızlık zarı cinsel ilişki sırasında esneyebildiği kadar esner, ama esneyemediği bir noktaya geldiğinde penisin geçebilmesi için en zayıf noktasından hafifçe açılır. Halk arasında yırtılma dedikleri şey bu durumdur. Kızlık zarındaki bu açılma, acıya ya da ağrıya yol açacak büyüklükte bir olay değildir.

Vajinismuslu kadınların çoğu kızlık zarından dolayı ilişkiye giremediğini, kızlık zarını aldırırsa sorunun ortadan kalkacağını düşünürler. İlişkiye girememe sebebi kızlık zarının yapısal problemlerinden kaynaklanıyorsa, yani kızlık zarının çok kalın, vajinanın tamamına yakın bir kısmını kapatıyorsa bu doğrudur. Ancak büyük çoğunlukla kızlık zarı vajina ağzını bir perde gibi kapatmaz.

Sosyal Medyada Paylaş