Vajinismus Problemi Nedir?

Vajinismus Problemi Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz kasılmaları sonucunda, penisin vajinaya hiç girememesi veya oldukça ağrılı şekilde girmesi durumudur.

Son bilimsel tanımına göre, aşağıdaki durumlardan en az birine 6 ay boyunca sürekli veya tekrarlayan biçimde maruz kalınması durumuna vajinismus deniliyor.

Bunlar;

  • Vajinal birleşmenin olmaması
  • Vajinal birleşme denemelerinde vajinal veya pelvik acının olması
  • Vajinal veya pelvik acı ya da vajinal birleşmelerle ilgili belirgin korku veya kaygının olması
  • Vajinal birleşme denemeleri esnasında pelvik taban kaslarında belirgin gerilme veya kasılmaların olması

Vajinismuslu kadınların penis dışında, vajina içine tampon, fitil gibi yabancı cisimleri yerleştiremedikleri, parmaklarını vajina içine sokamadıkları veya bu durumda ağrı, acı hissettikleri izlenmektedir.

Vajinismus sorunu olan kadınların bir kısmı doktora muayene olmakta da sıkıntı çekebilirler. Aynen ilişkide olduğu gibi panik içinde bacaklarını kapatıp ağlama krizine dahi girebilirler.

Vajinismus problemine sahip bayanlar eşlerini çok sevdiklerini söylerler. Eşlerine karşı cinsel istekleri de vardır. Ancak sevişme sonrası eşleriyle birleşme anı geldiğinde kendilerinde “panik atak benzeri bir durum” ortaya çıkmaktadır. Bu durumda aniden heyecanlanıp,vücutlarını bir korku ile kasarlar, kalp atışları hızlanır, nefes alış verişleri artar ve kendilerini geri çekerek bacaklarını kapatıp eşlerini iterek ilişkiye son verirler.

Yalnız Değilsiniz !

Vajinismus, yaygın bir sorundur, her 10 kadından birinde görülmektedir. Mahrem bir sorun olduğu için gizlenmektedir. Vajinismus, kadın cinsel sorunları içinde, çiftleri hekime götüren en sık nedendir. Ülkemizde yıllarca evli olduğu halde ilişkiye giremeyen, bunu kimseyle paylaşamadığı için yıllarca erteleyen milyonlarca çift vardır.

Sizde kliniğimizdeki bilimsel tedavi programı ile, Cinsel Terapist, Hipnoterapist ve Kadın Doğum uzmanımız eşliğinde bu sorunu aşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş