cocuklarda-hipnoz-nasil-uygulanir

Çocuklarda Hipnoz Nasıl Uygulanır?

Çocuklarda hipnoz uygulaması yetişkinlere oranla çok daha kolay bir şekilde uygulanmakta ve çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bunun nedeni ise çocukların hayal dünyalarının çok daha güçlü olması ve hipnozu bir tür oyun gibi algılamalarıdır.

Çocuklarda hipnoz uygulaması için en doğru yaş 5 yaş üstü olarak düşünülmektedir. 5 yaş üstü çocuklar söylenilenleri doğru algılamakta ve hayal kurabilme yetenekleri çok daha gelişmiştir.

Çocuklarda hipnoz uygulamasının çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklanabilmesi için ‘hipnoz nedir?’ sorununun cevabını vermek gerekmektedir. Hipnoz, kişinin bilinç kontrolünü uzman bir hipnozitöre teslim ederek psikolojik problemlerinin çözümüne ulaşması ve bağımlıklarından kurtulması olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulamanın başarıya ulaşabilmesi için öncelikle hipnoz uygulanacak kişinin söz konusu yönteme inanması gerekmektedir.

Peki çocuklarda hipnoz nedir? Çocuklarda hipnoz yöntemi gelişme çağındaki bireylerin çeşitli nedenler ile açığa çıkan davranış problemlerinin çözümüne ulaştırılmasıdır. Bu süreç çok daha kolay yaşanmakta ve oldukça kısa sürede problemler çözüme kavuşturulmaktadır.

Çocuklar için hipnoz yöntemi aşağıdaki durumların tedavisinde uygulanmaktadır;

  • Alt ıslatma
  • Korkular ve fobiler
  • Dikkat eksikliği
  • Konuşma bozuklukları
  • Tırnak yeme
  • Parmak emme
  • Tik
  • Davranış bozuklukları
  • Sınava hazırlık

Çocuklarda Hipnoz Zararlı mıdır?

Çocuklarda yaşanan psikolojik problemlerin kaynağı genellikle korku, öfke ve suçluluk gibi duygular. Hipnoz uygulamasında verilecek telkinlerin asal amacı öncelikle bu korkuların ortadan kaldırılması ve yok edilmesidir.

Kendine güven kazanan ve kendini sevmeye başlayan çocuklarda parmak emme, alt ıslatma gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır. 

Çocuklarda hipnozun kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak alanında tecrübeli ve tıp eğitimi almış bir hipnozitöre başvurulması büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Hipnoz Kaç Dakika Sürmektedir?

Çocuklarda hipnoz uygulamasının süresi maksimum 1 saat sürmektedir. Bu süreçte çocuklar hipnoz edileceklerini bilmemekte sadece problemlerinin konuşularak çözüleceğini bilmektedir. Gerekli telkin ve yöntemler ile çocuklardaki olumsuz duygu ve düşünceler, kendine zarar verme, alt ıslatma ya da tırnak yeme gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır.

Hipnoz uygulamasının bilimsel bir yöntem olduğu, her geçen gün yeni araştırmalar ve uygulanan çalışmalar ile geliştirildiği unutulmamalıdır.

Hipnoz Nedir? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş