Sigara bağımlılığından nasıl kurtuluruz?| Dr. Ender Vardar ile Bütüncül İyileşme Serisi

Geçenlerde bir doktor arkadaşım sigaradan özgürleşme seansına başvurmuştu. Kendisi kalp krizi geçirmiş ve çok şükür ki bunları atlatmış. Bu da sigarayı bırakmakta zorlanıyor. Kendisi bilinçli zihniyle zaten doktor. Yani sigaranın zararlarını biliyor. Fakat bilinçaltı zihni farklı şeyler biliyor ve ona sigarayı içirtiyor. Bunları konuşurken sigarayı en iyi arkadaşı olarak tanımladığından bahsetti. Streslerini azaltan, onu rahatlatan, gevşeten bir unsur olarak bahset ve diğer taraftan da onun kalp krizi geçirmesinin nedeni olan bir şey.

Kendisi daha çok gencim, kızım çok küçük, yaşamak istiyorum derken bilinç dışı zihin ise ben seni rahatlatıyorum, gevşetiyorum, hayatını kolaylaştırıyorum diye sigarayı kodlamış olabilir. Bunu değiştirmenin en etkili yöntemlerinden biri hipnoterapi bilinç dışına ulaşarak bu duyguyu yeniden düzenleyerek kişiye yeni deneyimler yaşatarak, örneğin sigara içme isteği geldiğinde, eline aldığında bunu fark edecek. Alacak ve rahatlayacaksın. Veya sigaranın yerine hipnotik trans altında su içmeyi koyabilirim. Nefes almayı koyabilirim veya kişinin istediği şeyleri koyabilirim. Böylece kişi sigara içme isteği geldiğinde otomatik davranmak yerine, otomatik pilottan çıkarak bilincini işin içine sokarak, aynı zamanda bilinç dışındaki duyguyu da çözerek çok kolayca sigaradan özgürleşebilir. Davranışlarımızın arkasında en önemli kısım duygularımız. Tabii ki düşüncelerimiz, davranışlarımız duygularımız, değerlerimiz çok önemli.

Yaptığımız şeylerin arkasındaki duyguyu anlarsak, örneğin tokken neden yemek yiyoruz? Sinirlendiğimizde mi yiyoruz? Yalnızken mi, hayal kırıklığına uğradığımızda mı? Aynı şekilde mesela sigarayla ilgili davranışlarının arkasındaki duyguları da fark edebiliriz. Sinirliyken, öfkeliyken mi içiyoruz? Mola vermek için mi sigarayı kullanıyoruz? Onu bizim rahatlatan bir dost gibi mi görüyoruz? Bunlar üzerinde düşündüğümüzde bilinç dışındaki duygu alan gidiyoruz. Beynimizde hipotalamus dediğimiz yerde, dediğimiz duygularımızı yöneten bir yer var. Burası bilinç dışı alanımız. Beynimizin çok büyük bir kısmı bilinç dışından ibaret. Bilinçli zihnimizle, bilinç dışı zihni entegre ettiğimizde hipnoterapi burada çok işe yarıyor. Çok iyi sonuçlar alabiliyoruz. Genellikle sigaradan özgürleşme seansı olarak tanımladığım terapiler birkaç seans sürüyor. Bazılarında bir seans, bazılarında üç, dört seans. Sigarayla ilgili arkada bilinç dışında farklı duygu varsa ve bunlarla daha fazla çalışılması gerekiyorsa daha fazla çalışıyoruz. Ortalama iki üç seansta kişi bunalmadan, sıkılmadan sigaradan özgürleşebiliyor. Yaptığımız bütün davranışların örneğin öfke, duygular, erteleme davranışı, bunların hepsinin arkasındaki duygulara ulaşıp o duyguyu yeniden düzenlediğimizde iyileşme çok daha hızlı oluyor. Hipnoterapi de burada bize çok yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Videolar